VIDEO TVR INFO

REZUMAT VIDEO Franţa, eliminată de la Euro. Vom avea o semifinală de vis: Spania - Portugalia

Partida Spania - Franţa, contând pentru sferturile de finală ale Euro 2012,  a fost transmisă în direct pe Euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD de la ora 21:45.  Meciul s-a disputat pe Donbass Arena din Doneţk.

23 Iunie 2012, 18:11 (actualizat 24 Iunie 2012, 10:02) | TVRinfo.ro |
Spania a învins Franţa

Spania a găsit momentul ideal pentru a obţine prima victorie în faţa Franţei: sferturile de finală ale turneului de final al Euro 2012.

Ibericii au dominat categoric partida împotriva echipei lui Laurent Blanc şi au rezolvat problema calificării după doar 20 de minute de joc. În minutul 18, Xabi Alonso a deschis scorul cu o lovitură de cap şi Spania conducea cu 1-0. Din acel moment, campioana mondială a dominat categoric partida.

(w220) Xabi AlonsChiar dacă Franţa era cea care avea nevoie de gol, Spania a controlat posesia balonului, uneori trecând minute în şir fără ca oamenii lui Blanc să atingă balonul. Franţa nu a pus niciodată, cu-adevărat, poarta lui Casillas, spaniolii dând impresia că nu forţează decât atât cât e nevoie.

Chiar şi aşa, Spania a mai marcat o dată: Pedro l-a făcut şah-mat pe Rami şi a fost faultat în careu de către Reveillere. Era minutul 90. Penalty-ul a fost transformat de Xabi Alonso (foto), mijlocaşul serbându-şi ideal a 100-a selecţie pentru "La Roja": două goluri şi calificare în semifinale.

În penultimul act,  Spania va da piept cu Portugalia, miercuri 27 iunie, duel ce va avea loc tot pe Donbass Arena, de la ora 21:45.

Desfăşurarea minut cu minut a partidei

Minutul 90+4: Finalul meciului.Spania s-a calificat în semifinale

Minutul 90: S-au anunţat 4 minute de prelungiri

Minutul 90: GOL SPANIA! Xabi Alonso transformă lovitura de pedeapsă, Spania - Franţa 2-0

Minutul 89: Pedro pătrunde în careu, îl ameţeşte pe Rami şi Reveillere în faultează. Penalty pentru Spania

Minutul 83: Schimbare în echipa Spaniei: Cazorla pentru Iniesta

Minutul 78: Ultima schimbare în echipa Franţei: Giroud în locul lui M'Vila

Minutul 76: Menez vede cartonaşul galben pentru proteste

Minutul 75: Am intrat în ultimul sfert de oră al partidei

Minutul 70: Franţa atacă mai mult, dar poziţional, aproape de linia de centru

Minutul 68: Pedro pătrunde pe stânga, centrează pentru Torres, aflat la 6 metri, dar Koscielny respinge în corner

Minutul 66: Intră Fernando Torres în locul lui Fabregas în echipa Spaniei

Minutul 64: Modifică şi Del Bosque: Pedro în locul lui David Silva

Minutul 63: Schimbări în echipa Franţei: Menez în locul lui Debuchy şi Nasri în locul lui Malouda

Minutul 61: Pasă uluitoare a lui Iniesta pentru Fabregas, numărul 10 are şansa să scape singur cu poarta goală, dar Lloris iese disperat şi deviază balonul

Minutul 59: Debuchy a reluat periculos centrarea lui Ribery, dar mingea a trecut peste poartă

Minutul 58: Corner pentru Franţa: Ribery a executat dar faza a rămas fără rezultat

Minutul 51: Xabi Alonso are un şut de la marginea careului de 16 metri, dar mingea trece peste poartă

Minutul 47: Aşa cum era de aşteptat, Spania a preluat controlul partidei

Minutul 46: A început partea a doua a meciului

Minutul 45+1: Spania - Franţa 1-0 la pauză

Minutul 44: Prima repriză se va prelungi cu un minut

Minutul 41: Cabaye primeşte cartonaşul galben pentru o intrare dură la Sergio Busquets

Minutul 37: "Un-doi" remarcabil între Iniesta şi Fabregas,  cel dintâi este în poziţie excelentă pentru a şuta, dar Koscielny salvează corabia franceză în ultima clipă

Minutul 32: Ribery are o tentativă de centrare de pe partea stângă, dar mingea a fost trimisă fără forţă şi a fost prinsă uşor de Casillas

Minutul 30: Sergio Ramos primeşte cartonaşul galben pentru un fault la Karim Benzema

Minutul 27: Spania domină categoric partida, Franţa este neutralizată în propria jumătate de teren

Minutul 22: David Silva are o acţiune excelentă în careul francez, dar pasa sa este deviată de un fundaş înainte de a ajunge la Fabregas

Minutul 19: Mijlocaşul lui Real Madrid a reuşit al 14-lea său gol la echipa naţională

Minutul 18: GOL SPANIA! Xabi Alonso reia cu capul centrarea lui Jordi Alba din marginea careului de 16 metri. Alonso s-a găsit singur la 6 metri şi a marcat

Minutul 13: Spania domină teritorial, dar fără să pună în pericol real poarta francezilor

Minutul 9: Acţiune cursivă a ibericilor, mingea ajunge la Arbeloa, iar acesta centrează în faţa porţii pentru doi coechipieri, dar Lloris este mai rapid şi interceptează

Minutul 7: Naţionala Spaniei are deja o posesie de 63%

Minutul 5: Spania cere lovitură de pedeapsă la o fază în care Clichy îl împiedică involuntar pe Fabregas în careu

Minutul 4: Cele două echipe greşesc multe pase în acest început de meci, acţiunile de atac se destramă uşor

Minutul 2: Primul atac al partidei aparţine Spaniei

Minutul 1: Start de partidă

Echipele de start:

Spania: Casillas - Arbeloa, S.Ramos, Pique, Jordi Alba - Xabi Alonso, Busquets, Xavi -  Iniesta, Fabregas, Silva. Rezerve: Valdes, Reina, Albiol, Javi Martinez, Juanfran, Santi Cazorla, Jesus Navas, Pedro Rodriguez, Torres, Negredo, Mata, Llorente

Franţa: Lloris - Reveillere, Koscielny, Rami, Clichy - Debuchy, Cabaye, M'Vila, Malouda, Ribery - Benzema.
Rezerve: Mandanda, Carrasso, Evra, Valbuena, Nasri, Matuidi, Menez, A.Diarra, Martin, Ben Arfa, Giroud

Ibericii vin la întâlnirea cu "cocoşii" lui Blanc din poziţia campionilor mondiali şi europeni en-titre şi sunt consideraţi marii favoriţi ai partidei din această seară.

Antrenorul Spaniei, Vicente del Bosque, nu are probleme de efectiv, singura sa dilemă fiind legată de numele celui care juca pe postul de vârf împins: Fernando Torres sau Cesc Fabregas. După prestaţiile neconvingătoare ale celor doi, însă, presa din ţara sa natală îi cere insistent să le dea o şansă lui Fernando Llorent şi Alvaro Negredo.

De cealaltă parte, Laurent Blanc ştie că nu poate miza pe stopperul Phillipe Mexes, dar se bucură de revenirea lui Yohan Cabaye, despre care a spus că este un fotbalist esenţial pentru echipa sa. Selecţionerul Franţei ştie că echipa sa nu va fi iertată în cazul unui joc neconvingător, după eşecul lamentabil suferit în faţa Suediei.

Pentru a-şi motiva jucătorii, Blanc poate recurge oricând la cartea de istorie. Franţa este neînvinsă în faţa Spaniei, într-un meci competitiv: cinci victorii şi un rezultat de egalitate.

Ultima întâlnire dintre cele două s-a petrecut tot într-un sfert de finală, la WC 2006, Franţa impunându-se cu 3-1, prin golurile lui Ribery, Vieira şi Zidane.

Spania s-a calificat de pe primul loc al Grupei C, în timp ce Franţa a mers mai departe de pe locul secund al Grupei D.

Până acum, două echipe sunt calificate în semifinalele Euro 2012:

Portugalia, după ce a învins Cehia cu 1-0 şi Germania, după ce a dispus de Grecia cu 4-2.

Ultimul sfert de finală, Anglia - Italia, se va disputa duminică, 24 iunie, de la ora 21:45.