Fotbal: Cristiano Ronaldo a depăşit bariera de 800 de goluri marcate în cariera sa

Cristiano Ronaldo
3 decembrie 2021, 08:54

Arsenal a deschis scorul în minutul 13, în urma unui corner, prin Emile Smith-Rowe, care a trimis balonul în poartă din afara careului, profitând de faptul că goalkeeper-ul gazdelor, David De Gea, era căzut pe gazon, după ce fusese călcat involuntar pe picior de un coechipier, brazilianul Fred.

United a egalat înainte de pauză (44), prin portughezul Bruno Fernandes, care a sărbătorit prin acest gol cel de-al 100-lea său meci în tricoul grupării de pe Old Trafford.

Cristiano Ronaldo a ieşit la rampă în repriza secundă, reuşind o dublă, în minutele 52 şi 70 (din penalty), graţie căreia a ajuns la un total de 801 goluri înscrise de la debutul său ca fotbalist profesionist.

Celălalt gol al oaspeţilor l-a avut ca autor pe norvegianul Martin Odegard (54).

Într-un alt meci programat joi în Premier League, Tottenham Hotspur a dispus cu 2-0 de Brentford, la Londra, prin autogolul lui Sergi Canos (12) şi reuşita lui Heung-Min Son (65).

Rezultate – etapa a 14-a:
Marţi
Newcastle United – Norwich City 1-1
Au marcat: Callum Wilson (61 – penalty), respectiv Pukki (79).

Leeds United – Crystal Palace 1-0
A marcat: Raphinha (90+3 – penalty).

Miercuri
Watford – Chelsea Londra 1-2
Au marcat: Emmanuel Dennis Bonaventure (43), respectiv Mount (29), Ziyech (72).

West Ham United – Brighton 1-1
Au marcat: Soucek (5), respectiv Maupay (89).

Wolverhampton – Burnley 0-0

Southampton – Leichester City 2-2
Au marcat: Bednarek (3), Che Adams (34), respectiv Jonny Evans (22), James Maddison (49).

Everton – FC Liverpool 1-4
Au marcat: Demarai Gray (38), respectiv Jordan Henderson (9), Salah (19, 64), Jota (79).

Aston Villa – Manchester City 1-2
Au marcat: Watkins (47), respectiv Ruben Dias (27), B. Silva (43).

Joi
Tottenham Hotspur – Brentford 2-0
Au marcat: Canos (12 – autogol), Son (65).

Manchester United – Arsenal Londra 3-2
Au marcat: Bruno Fernandes (44), Ronaldo (52, 70 – penalty), respectiv Smith-Rowe (13), Odegaard (54).