Fotbal: CFR Cluj a urcat pe primul loc în Superligă, după 3-0 cu Farul. Clasamentul la zi

CFR Cluj a urcat pe primul loc în Superligă după 3-0 cu Farul / Facebook Fotbal Club CFR 1907 CLUJ
24 ianuarie 2023, 08:42

CFR a tranşat soarta partidei în primul sfert de oră al reprizei secunde, când au marcat Ermal Krasniqi (49) şi Cristian Manea (59 – penalty), după un fault comis de Dan Sîrbu asupra lui Yuri Matias. Claudiu Petrila (77) a parafat victoria oaspeţilor.

Kosovarul Krasniqi a avut un debut excelent la clujeni, cu un gol şi o pasă de gol (la reuşita lui Petrila).

CFR şi-a luat astfel revanşa în faţa echipei antrenate de Gheorghe Hagi, care în tur se impunea cu 3-1 la Cluj-Napoca.

Farul a suferit prima sa înfrângere pe teren propriu în acest campionat.

Farul nu are nicio victorie în ultimele trei etape (un egal şi două eşecuri).

CFR are trei victorii consecutive în Superligă, toate în deplasare.

FC Farul Constanţa – FC CFR 1907 Cluj 0-3 (0-0), Academia Hagi – Stadion Central – Ovidiu

Au marcat: Ermal Krasniqi (49), Cristian Manea (59 – penalty), Claudiu Petrila (77).

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); al patrulea oficial: Marian Barbu (Făgăraş)

Arbitru video: Sorin Costreie (Buftea); arbitru asistent video: Ferencz Tunyogi (Zalău)

Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) – CCA, Viorel Anghelinei (Galaţi) – LPF