Fotbal: AS Roma s-a relansat în cursa pentru calificarea în cupele europene

14 decembrie 2021, 08:55

Gazdele au deschis scorul în debutul primei reprize, prin englezul Chris Smalling (6), iar apoi şi-au majorat avantajul după pauză, prin alt fundaş, brazilianul Roger Ibanez (53).

În urma acestui succes, elevii antrenorului portughez Jose Mourinho au urcat pe poziţia a şasea în clasament, la egalitate de puncte cu Juventus Torino, care a remizat sâmbătă în deplasare cu Venezia (1-1), şi la două puncte în spatele ocupantei locului 5, Fiorentina, victorioasă în meciul cu Salernitana (4-0).

Spezia, pregătită de Thiago Motta, fostul mijlocaş al echipelor FC Barcelona şi Paris Saint-Germain, ocupă poziţia a 17-a, la două puncte de zona retrogradării.

Rezultate:
Vineri
Genoa – Sampdoria Genova 1-3
Au marcat: Destro (78), respectiv Gabbiadini (7, 67), Caputo (50).
Fundaşul Radu Drăguşin a evoluat pentru Sampdoria din minutul 68.

Sâmbătă
Fiorentina – Salernitana 4-0
Au marcat: Bonaventura (31), Vlahovic (51, 84), Maleh (90).

Venezia – Juventus Torino 1-1
Au marcat: Aramu (55), respectiv Morata (32).

Udinese – AC Milan 1-1
Au marcat: Beto (17), respectiv Ibrahimovic (90+2).
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Milan.

Duminică
Torino FC – Bologna 2-1
Au marcat: Sanabria (24), Skorupski (69 – autogol), respectiv Orsolini (79 – penalty).

Hellas Verona – Atalanta Bergamo 1-2
Au marcat: Giovanni Simeone (22), respectiv Aleksei Miranciuk (37), Koopmeiners (63).

SSC Napoli – Empoli 0-1
A marcat: Cutrone (71).

Sassuolo – Lazio Roma 2-1
Au marcat: Berardi (63), Raspadori (69), respectiv Zaccagni (6).
Vlad Chiricheş a fost integralist la Sassuolo, în timp ce Ştefan Radu a rămas pe banca de rezerve a oaspeţilor până la final.

Inter Milano – Cagliari 4-0
Au marcat: Lautaro Martinez (29, 68), Alexis Sanchez (50), Calhanoglu (66).
Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari, în timp ce Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter.