Florin Mergea - în a şaptea finală a carierei, la Mastersul de la Madrid

Perechea româno-indiană Florin Mergea/Rohan Bopanna s-a calificat în finala Mastersului de la Madrid, după un meci cu un final dramatic în faţa dublului spaniol Marcel Granollers / Marc Lopez (cap de serie numărul 6), încheiat cu scorul de 6-7(4), 6-3, 11-9, după o partidă de o oră şi 41 de minute. Constănţeanul de 30 de ani va disputa astfel prima finală din carieră a unui Masters.

Învingătorii şi-au asigurat astfel 600 de puncte şi 121.200 de euro.

09 Mai 2015, 18:43 (actualizat 09 Mai 2015, 18:45) |
Florin Mergea şi Rohan Bopanna / FOTO: pagina de Facebook a turneului Grand Prix Hassan II

După un prim set deosebit de echilibrat, care a durat 50 de minute, a urmat un set pe care Mergea şi Bopanna şi l-au făcut uşor încă de la început: au dus scorul la 3-0, graţie a două break-uri şi, chiar dacă şi-au pierdut serviciul la acest scor, au dus meciul în super-tie-break fără mari emoţii. În setul al treilea, cuplul româno-indian, format la sfârşitul lunii martie, a condus cu 4-1, însă apoi a pierdut şase puncte la rând! La scorul de 9-8 pentru iberici, Mergea şi Bopanna au izbutit două mini-break-uri şi au fructificat şi mingea de meci ivită.

La Mastersul de la Madrid, perechea Horia Tecău / Jean-Julien Rojer a fost eliminată în turul al doilea.

Florin Mergea are trei titluri de dublu în palmares, din şase finale disputate: la Viena (în 2013, alături de Lukas Rosol), la Vina del Mar (în 2014, cu Oliver Marach) şi la Hamburg (în 2014, alături de Marin Draganja). Alături de Dominic Inglot a jucat două finale, în acest an: la Montpellier şi la Auckland, iar cu Rohan Bopanna a pierdut finala de la Casablanca.

La rândul său, indianul de 35 de ani Rohan Bopanna are 12 titluri în palmares (două dintre ele la Mastersul de la Paris, în 2011 şi 2012), dintre care două în acest an, alături de candianul Daniel Nestor (la Dubai şi Sydney) şi alte 19 finale jucate, dintre care una la Turneul Campionilor, în 2012.