Florin Mergea și Dominic Inglot au pierdut finala de la Auckland

Perechea româno-britanică Florin Mergea / Dominic Inglot au fost învinși în finala turneului ATP de la Auckland, scor 7-6(1), 6-4, de echipa formată din Alexander Peya (Austria) și Bruno Soares (Brazilia), la capătul unei partide de o oră și 15 minute.

Astfel, Mergea și Inglot au fost premiați cu 150 de puncte și 13.500 de dolari, la o competiție unde cucerirea trofeului se premiază cu 250 de puncte și 25.670 de dolari.

17 Ianuarie 2015, 03:15 |
Dominic Inglot și Florin Mergea / FOTO: atpworldtour.com

Florin Mergea și Dominic Inglot au condus cu 4-1 în primul set, după un break reușit la scorul de 1-0, apoi au dus scorul la 5-2, dar nu au mai câștigat niciun game decât la scorul de 5-5. În tie-break, și-au pierdut de patru ori serviciul și nu izbutit decât un minibreak, la scorul de 0-1.

În setul al doilea, Klaasen și Paes au dus rapid scorul la 5-2 și, în ciuda pierderii propriului serviciu la scorul de 3-5, au închis partida cu un break, cu a treia minge de meci.

Mergea și croatul Marin Draganja au dispus de dublul Peya / Soares în finala de la Hamburg de la anul trecut.

Dublul româno-britanic au început anul la Doha, unde au fost învinși în al doilea tur de spaniolii David Merrero / Fernando Verdasco, scor 6-3, 3-6, 5-10. În prima rundă, învinseseră perechea Denis Istomin (Uzbekistan) / Mihail Iujnîi (Rusia), scor 6-4, 6-7(3), 10-6.

Florin Mergea are trei titluri de dublu în palmares, din tot atâtea finale disputate: la Viena (în 2013, alături de Lukas Rosol), la Vina del Mar (în 2014, cu Oliver Marach) şi la Hamburg (în 2014, alături de Marin Draganja).

Dominic Inglot mai are 2 titluri de dublu în palmares, toate alături de Huey: în 2012 la Washington și în 2014 la Eastbourne.