Florin Mergea a cucerit al treilea său titlu de dublu, la Hamburg

Perechea româno-croată Florin Mergea / Marin Draganja a câștigat turneul de dublu de la Hamburg, după ce a dispus în semifinală de principalii favoriți, Alexander Peya (Austria)/Bruno Soares (Brazilia), 6-4, 7-5, la capătul unei partide de o oră şi 18 minute.

Învingătorii, semifinaliști la Roland Garros în acest an, au fost premiați cu 84.970 de euro şi 500 de puncte ATP.

21 Iulie 2014, 00:28 |
Florin Mergea și Marin Draganja, victorioși la Hamburg

În acest an, Mergea (locul 41 ATP la dublu) și Draganja (poziția 38) au mai ajuns și în semifinalele turneului de la Halle, în luna iunie, iar craioveanul de 29 de ani a câștigat, în acest an, al doilea turneu de dublu al carierei, la Vina del Mar, alături de austriacul Oliver Marach.

Florin Mergea a cucerit primul titlu al carierei în 2013, la Viena, alături de cehul Lukas Rosol.

De partea cealaltă, sportivul de 23 de ani originar din Split mai avea un singur titlu ATP la dublu, cucerit în acest an, la Chennai, alături de concetățeanul său Mate Pavic (21 de ani).

Unicul român care s-a impus în finala de dublu a turneului de la Hamburg era Ilie Năstase, în 1972, alături de cehul Jan Kodeš, care a dispus în ultimul act de perechea româno-sud-africană Ion Țiriac / Bob Hewitt, scor 4–6, 6–0, 3–6, 6–2, 6–2. Cu doi ani mai devreme, Ilie Năstase jucase și finala de simplu a prestigioasei competiții, pe care o pierduse, însă, în fața olandezului Tom Okker, scor 4–6, 6–3, 6–3, 6–4.