STRANIERI

Florin Andone a punctat a cincea oară pentru Cordoba, dar şi-a dat şi un autogol

Atacantul Florin Andone a înscris golul oaspeţilor în partida Deportivo la Coruna - Cordoba: 1 - 1, a cincea reuşită în primul său sezon din Primera Division.

Botoşăneanul de 21 de ani a deschis scorul în minutul 55, după care, cu trei minute înainte de finalul partidei, şi-a introdus mingea în propria poartă, cu capul, din 5 metri.

08 Aprilie 2015, 23:32 (actualizat 09 Aprilie 2015, 00:20) |
Atacantul Cordobei, Florin Andone

Acesta a fost al 13-lea joc în această stagiune pentru Florin Andone, care a debutat în La Liga în data de 5 ianuarie 2015, în victoria de pe teren propriu cu Granada, scor 2-0, în care a şi marcat un gol. Au urmat 10 jocuri ca titular şi 7 ca integralist. În Cupă a jucat de două ori şi a marcat un gol (în 17 decembrie 2014, la jocul Cordoba - Granada: 1 - 1).

Copilul unor români emigrați în Spania la finalul anilor '90, atacantul și-a făcut junioratul la trei formații: Vinaròs, Castellón și Villarreal.

Cordoba este "lanterna roşie" din Primera Division, cu 19 puncte după 30 de etape, la 8 puncte de primul loc neretrogradabil, ocupat de Deportivo la Coruna.

Florin Andone este al treilea român care îşi trece în palmares un autogol, după fundaşul Miodrag Belodedici, pe când juca la Valladolid (în 0-1 cu Atletico Madrid, pe 4 martie 1995), şi mijlocaşul Constantin Gâlcă, atunci când evolua la Espanyol Barcelona (în 1-2 cu Osasuna Pamplona, pe 17 septembrie 2000).