LIGA EUROPA

FK AS Trenčín - Astra Giurgiu: 1-3 / Astra, ca şi calificată în play-off-ul Ligii Europa

Astra Giurgiu s-a impus cu scorul de 3-1 (1-0) în Slovenia, în faţa echipei FK AS Trenčín, în prima manşă a turului al treilea preliminar al Ligii Europa, într-o partidă în care nu a avut emoţii decât în primele 30 de minute şi în ultimul sfert de oră al patridei.

Manşa a doua este programată pe Arena Naţională, joia viitoare, de la ora 21:00.

01 August 2013, 19:56 (actualizat 01 August 2013, 21:09) |
Tehnicianul Daniel Isăilă

Elevii lui Daniel Isăilă s-au impus graţie golurilor înscrise de Constantin Budescu ('8), cu un şut de la aproximativ 30 de metri, în urma unei gafe a portarului Volesak, care fusese presat de Kehinde Fatai, Fwayo Tembo ('49) şi Kehinde Fatai ('51), în urma unor contraatacuri rapide.

Constantin Budescu a punctat a treia oară, pentru Astra, în cupele europene, după golurile decisive din deplasările de la Domžale şi Omonia Nicosia.

Fwayo Tembo a înscris a doua oară în această campanie europeană a alb-negrilor, după reuşita de pe Arena Naţională, cu Omonia Nicosia.

Gazdele au punctat în minutul 82, prin Jakub Holubek, cu un şut plasat, de la 12 metri, după ce l-a deposedat pe Syam Ben Youssef, la 20 de metri de poarta excelentului Silviu Lung jr.

Arbitrul german Christian Dingert le-a refuzat giurgiuvenilor un penalty, în minutul 44, la un fault evident al fundaşului central Peter Klescik asupra lui Kehinde Fatai, la 8 metri lateral dreapta.

Pe de altă parte, gazdele au trimis balonul în bara transversală, prin mijlocaşul ofensiv Samuel Stefanik ('59).

Gazdele au încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea lui Damian Baris în minutul 90+5, pentru cumul de cartonaşe galbene.

Componenţa echipelor:

• AS Trenčín: 1. Milos Volesak (căpitan) - 17. Peter Cogley, 22. Ramon, 19. Peter Klescik, 27. Robert Mazan - 16. Karol Mondek (13. Marek Frimmel '79), 8. Aldo Baez (5. Damian Baris '60), 14. Jakub Holubek - 11. William, 26. Samuel Stefanik - 12. Fanendo Adi (6. Tomas Malec '81). Antrenor: Lubos Nosicky
  • Astra: 1. Silviu Lung jr - 77. Alexandru Măţel, 25. Valerică Găman, 5. Syam Ben Youssef, 13. Junior Morais - 8. Takayuki Seto, 18. Marian Cristescu - 7. Fwayo Tembo, 10. Constantin Budescu (căpitan), 91. William Amorim (9. Gabriel Enache '63) - 21. Kehinde Fatai (22. Mirko Ivanovski '77). Antrenor: Daniel Isăilă. Rezerve neutilizate: 12. George Gavrilaş - 20. Ştefan Bărboianu, 23. Alexandru Giurgiu, 27. Andrei Mureşan, 17. Sergiu Ungurean

• faulturi comise: 18 - 9

La finalul partidei, atacantul Constantin Budescu şi portarul Silviu Lung jr. au admis, la DigiSport, că Astra a avut un meci mai dificil decât o arată scorul.

Constantin Budescu: "Am reușit să marcăm de trei ori și să câștigăm, dar, din păcate, am primit un gol, pe greșeala noastră. Este un rezultat foarte bun și sperăm să facem același joc și acasă. Sperăm să mergem mai departe. Au fost câteva probleme: ei au venit cu multe centrări în careu, dar fundașii noștri s-au descurcat foarte bine.

Eu nu joc să închid gura nimănui, joc doar pentru mine și pentru echipă. De obicei, nu promit nimic, sper să jucăm cât mai bine toți, pentru că avem nevoie de victorie și acasă, pentru a acumula puncte. Încerc să-mi fac treaba la echipa de club și cu siguranță voi fi chemat și la națională, dacă voi juca bine".

Silviu Lung jr.: "Ne bucurăm că am reușit să câștigăm. A fost un meci destul de dificil, am avut o opoziție puternică, cu jucători puternici, de forță. Ne bucurăm că am lovit pe contraatac și am reușit să înscriem. Sperăm să ne concentrăm cât mai bine la meciul retur, ca să aducem puncte României. E greu cu orice echipă, orice jucător este valoros în ziua de astăzi. Căldura a fost un adversar în plus, iar terenul a fost destul de prost. Aștept următorul meci, contra Coronei. Sperăm să ne revenim până atunci și să obținem o victorie".

Atât Astra, cât şi FK AS Trenčín sunt debutante în cupele europene. Astra a trecut în primul tur de slovenii de la Domžale (1-0 în deplasare şi 2-0 pe propriul teren), iar în al doilea tur de ciprioţii de la Omonia Nicosia (1-1 pe Arena Naţională şi 2-1 în deplasare).

FK AS Trenčín a reuşit performanţa de a trece în turul anterior de suedezii de la IFK Göteborg: 2-1 acasă şi 0-0 în deplasare.

Cel mai cunoscut jucător din istoria echipei slovace a fost fundaşul Martin Škrtel, care s-a transferat în 2004 la Zenit Sankt Petersburg, iar în 2008 la Liverpool, unde evoluează şi în prezent. De asemenea, la FK AS Trenčín a mai evoluat, în intervalul 2003-2006, şi Miloš Buchta, actualul portar al lui Gaz Metan Mediaş, care a jucat şi la Oţelul Galaţi în 2011.