LIGA EUROPA

Fiorentina - Pandurii Târgu Jiu 3-0 / Vicecampioana României, răpusă ușor pe Artemio Franchi

Pandurii Târgu Jiu a suferit primul eșec din istorie în deplasare, în cupele europene, 0-3 (0-2), la Florența, în fața Fiorentinei, în ciuda unui început entuziasmant, concretizat printr-o bară a lui Eric de Oliveira ('3).

Italienii, care și-au intrat în ritm după minutul 20, s-au impus prin golurile lui Joaquín ('26), Ryder Matos ('34) și Juan Cuadrado ('69).

25 Octombrie 2013, 00:04 (actualizat 25 Octombrie 2013, 02:35) |
Tehnicianul Cristi Pustai

Componența echipelor:

• Fiorentina: 1. Neto - 40. Nenad  Tomović, 2. Gonzalo Rodriguez (căpitan, 4. Facundo Roncaglia '64), 5. Marvin Compper, 3. Marcos Alonso - 8. Marko Bakić, 20. Borja Valero (10. Alberto Aquilani '73), 14. Matias Fernández - 17. Joaquin, 30. Ryder Matos (11. Juan Cuadrado '60), 77. Aleksandr Iakovenko. Antrenor: Vincenzo Montella. Rezerve neutilizate: 78. Gustavo Munúa - 15. Stefan Savic, 23. Manuel Pasqual, 49. Giuseppe Rossi.
  • Pandurii: 33. Răzvan Stanca - 18. Bogdan Unguruşan, 21. Erico Da Silva, 5. Paraskevas Christou (căpitan), 4. Marko Momčilović - 19. Paul Anton, 28. Nicandro Breeveld - 24. Eric De Oliveira (22. David Distéfano '80), 9. Alex Dos Santos (26. Viorel Nicoară '46), 90. Alexandru Ciucur (7. Alin Buleică '46) - 99. Deivydas Matulevičius. Antrenor: Cristian Pustai. Rezerve neutilizate: 80. Pedro Mingote - 3. Sipo Bohale, 6. Iulian Mamele, 8. Călin Cristea.

Tehnicianul gazdelor, Vincenzo Montella nu s-a putut baza pe Mario Gomez și pe Massimo Ambrosini, accidentați, iar David Pizzaro nu a fost convocat pentru acest meci.

• faulturi comise: 8 - 12

În celălalt meci a grupei, Dnepr s-a impus în deplasare, în fața portughezilor de la Paços de Ferreira cu scorul de 2-0, grație golurilor marcate de Ruslan Rotan ('83) și Yehven Konoplyanka ('86), astfel că șansele Pandurilor de a accede în șaisprezecimile Ligii Europa sunt doar teoretice.

După meciul de la Florența, tehnicianul Cristi Pustai a afirmat că, dacă Pandurii s-ar clasa la finalul competiției pe locul al treilea, ar însemna că vicecampioana României s-a descurcat ”onorabil”.

"Dacă nu reuşeşti să marchezi în faţa unei echipe care poate înscrie aproape la fiecare fază de atac, e destul de greu să faci faţă. A fost un joc frumos, cu multe ocazii, dar din păcate plecăm cu zero puncte. Pandurii a arătat că merită să joace în Europa League. Meciul decisiv pentru o încercare de calificare va fi la Cluj.

Vom încerca să ne calificăm, dar eu cred că ne-am depăşit de mult condiţia. Locul trei în grupă ar fi unul onorabil. Sperăm să reuşim să ne calificăm şi sezonul viitor în cupele europene pentru a realiza atunci un parcurs mai bun", a spus Cristi Pustai la finalul jocului.

La rândul său, atacantul Eric de Oliveira a afirmat că alb-albaștrii nu au de ce să se simtă rușinați pentru acest rezultat.

"Am avut ghinion la faza când am şutat în bară. Nu trebuie să ne fie ruşine că am pierdut cu Fiorentina, echipă care a bătut pe Juventus. Mă bucur că am putut juca împotriva lor. În ultimele trei meciuri vom juca pentru orgoliul nostru. M-am bucurat că am fost aplaudat de fanii Fiorentinei, dar trist pentru că nu am reuşit să dăm măcar un gol", a spus și Eric.

În prima etapă, Pandurii a fost învinsă la Cluj de Dnepr cu scorul de 1-0, iar Fiorentina a trecut fără probleme de Paços Ferreira, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, iar, în etapa a doua, vicecampioana României a remizat la Guimaraes cu Paços de Ferreira, scor 1-1, în timp ce Fiorentina a câștigat cu 2-1 în Ucraina, contra celor de la Dnepr.

• Fiorentina - Dnepr

Pandurii a debutat în cupele europene în acest sezon: 0-0 în Estonia, cu Levadia Tallin şi 4-0 la Târgu Jiu, în turul al doilea, 1-1 pe teren propriu şi 2-1 la Tel Aviv, cu Hapoel, în turul al treilea, respectiv 0-1 pe Cluj Arena şi 2-0 în Portugalia, cu Sporting Braga.

Pandurii este unica echipă din România din grupele Ligii Europa, după eşecurile înregistrate de Petrolul Ploieşti cu Swansea şi de Astra Giurgiu cu Maccabi Haifa, în play-off.

Rezultatele de joi din etapa a treia a grupelor Ligii Europa:

GRUPA A

• Valencia - St.Gallen: 5-1 (Paco Alcácer '12, Federico Cartabia '21, '30, Ricardo Costa '33, Canales '71 / Stephane Nater '74)

GRUPA B

• Cernomoreț Odessa - Ludogoreț Razgrad: 0-1 (Hristo Zlatinski '45) - la oaspeți, fundașul Cosmin Moți a fost integralist. Meciul a fost arbitrat de o brigadă românească, condusă de Alexandru Tudor

GRUPA C

• Elfsborg - Esbjerg: 1-2 (Jon Jönsson '69 / Hans Andreasen '7, '67)
  • FC Salzburg - Standard Liège: 2-1 (Soriano '53, Andre Ramalho '85 / Geoffrey Mujangi Bia '88-penalty)

GRUPA D

• Wigan Athletic - Rubin Kazan: 1-1 (Nick Powell '40 / Alexander Prudnikov '15)
  • Zulte Waregem - Maribor: 1-3 (Davy de Fauw '12 / Matic Črnic '21, Ales Mertelj '34, Dejan Mezga '49)

GRUPA F

• Bordeaux - APOEL Nicosia: 2-1 (Ludovic Sané '25, Henrique '90 / Esmaël Gonçalves '45)
  • Eintracht Frankfurt - Maccabi Tel Aviv: 2-0 (Vaclav Kadlec '12, Alexander Meier '53) - oaspeții au evoluat în inferioritate numerică din minutul 34, după ce mijlocașul Tal Ben Haim a primit două cartonașe galbene în decurs de 4 minute