EUROPA LEAGUE

Salzburg, Fiorentina și Valencia - ca și calificate în ”optimile” Ligii Europa

FC Salzburg este senzația șaisprezecimilor de finală ale Ligii Europa, după ce s-a impus cu 3-0 la Amsterdam, în fața lui Ajax. De asemenea, Fiorentina și Valencia se află cu un pas și jumătate în optimile de finală ale competiției, după victorii clare în deplasările de la Esbjerg, respectiv Kiev.

Dacă se vor califica în faza următoare, Fiorentina și Juventus se vor lupta pentru un loc în sferturile de finală.

21 Februarie 2014, 00:13 (actualizat 22 Februarie 2014, 00:04) |
Liga Europa

Doi foști jucători ai lui Dinamo București au fost integraliști în meciul Lazio Roma - Ludogoreț Razgrad: 0-1, victoria campioanei Bulgariei fiind adusă de o reușită splendidă a lui Roman Bezjak ('45), cu un șut de la aproximativ 25 de metri. Ambele echipe au ratat câte un penalty - oaspeții în minutul 9, prin Svetoslav Dyakov, iar gazdele prin Felipe Anderson, în minutul 50 - și amândouă formațiile au încheiat jocul cu un jucător mai puțin: Dyakov a fost primit al doilea cartonaș galben în minutul 55, iar Luis Candreva, mijlocașul italienilor, a primit direct cartonaș roșu 18 minute mai târziu.

Alți doi români au fost titulari joi seara: Alexandru Bourceanu a evoluat 67 de minute pentru Trabzonspor în eșecul de la Torino, cu Juventus, scor 0-2 (0-1), iar Costin Lazăr a fost schimbat în minutul 82 al meciului PAOK Salonic - Benfica Lisabona 0-1, de tehnicianul gazdelor, olandezul Huub Stevens.

Rezultatele partidelor din prima manșă a Ligii Europa (manșa a doua are loc săptămâna următoare):

• Slovan Liberec - AZ Alkmaar: 0-1 (Nick Viergever '89) - meci arbitrat de Alexandru Tudor, care a fost ajutat de asistenții Aurel Oniță și Octavian Șovre
  • Dnepr - Tottenham: 1-0 (Evgheni Konoplianka '81-penalty)
  • Juventus - Trabzonspor: 2-0 (Pablo Osvaldo '16, Paul Pogba '90+4)
  • Cernomoreț Odesa - Olympique Lyon: 0-0
  • Esbjerg fB - Fiorentina: 1-3 (Martin Pusic '10 / Alessandro Matri '9, Josip Iličić '15, Alberto Aquilani '37-penalty)
  • Dinamo Kiev - Valencia: 0-2 (Eduardo Vargas '79, Sofiane Feghouli '90+1)
  • PAOK Salonic - Benfica Lisabona: 0-1 (Lima '59)
  • Anji Mahacikala - Genk: 0-0 - gazdele au încheiat jocul în inferioritate numerică, din cauza eliminării lui Ilia Maksimov ('89)
  • Betis Sevilla - Rubin Kazan: 1-1 (Dídac Vilá '3 / Roman Eremenko '74-penalty)
  • Swansea - Napoli: 0-0
  • Lazio Roma - Ludogoreț Razgrad: 0-1 (Roman Bezjak '45)
  • Viktoria Plzen - Șahtior Donețk: 1-1 (Stanislav Tecl '62 / Luiz Adriano '64)
  • Ajax Amsterdam - FC Salzburg: 0-3 (Soriano '14-penalty, '35, Sadio Mané '21)
  • Maccabi Tel Aviv - FC Basel: 0-0
  • FC Porto - Eintracht Frankfurt: 2-2 (Ricardo Quaresma '44, Silvestre Varela '68 / Joselu '72, Alex Sandro '77-autogol)
  • Maribor - FC Sevilla: 2-2 (Marcos Tavares '33, Dare Vršič '81 / Kevin Gameiro '47, Federico Fazio '72)

Țintarul optimilor de finală (13-20 martie):