FINALA EUROPA LEAGUE

Europa League: Atletico Madrid - Athletic Bilbao 3-0. Falcao și Diego aduc trofeul la Madrid

Atacantul columbian Radamel Falcao a înscris de două ori în prima repriză, iar Atletico Madrid conducea cu 2-0 la pauză. Athletic Bilbao a încercat să revină în repriza secundă dar Atletico s-a apărat exact și a lovit cu cinci minute înainte de final, când brazilianul Diego a înscris golul de 3 la 0. Meciul a fost transmis în format live text pe TVRinfo.ro.

09 Mai 2012, 17:18 (actualizat 09 Mai 2012, 23:50) |
Maestru contra elev, Marcelo Bielsa vs Diego Simeone
Trofeul Europa League

Atletico Madrid a câștigat trofeul Europa League pe Arena Națională din București, după o victorie cu scorul de 3-0 în fața echipei Athletic Bilbao.

Radamel Falcao, atacantul columbian al celor de la Atletico, a fost vedeta primei reprize. Falcao a înscris primul gol în minutul 7, printr-un șut plasat din interiorul careului, iar apoi a majorat diferența în minutul 34.

Antrenorul lui Athletic, Marcelo Bielsa, a făcut 2 schimbări la pauză și o a treia cu aproximativ jumătate de oră înainte de final, dar bascii nu au reușit să găsească drumul spre gol.

L-a găsit în schimb brazilianul Diego, care a închis partida în minutul 85 cu un gol de generic, înscris la capătul unei acțiuni personale.

Echipele de start:

Atletico Madrid: Courtois - Godin, Filipe Luis, Miranda - Mario Suarez, Arda Turan, Gabi, Adrian - Falcao, Juanfran, Diego

Rezerve: Asenjo, A. Lopez, Alvaro Dominguez, Paolo Assuncao, Koke, Salvio, Pedro Martin

Athletic Bilbao: Iraizoz - Iraola, J. Martinez, Amorebieta, Aurtenetxe - Iturraspe, Herrera, De Marcos - Susaeta, Llorente, Muniain

Rezerve: Raul, San Jose, Ekiza, Inigo Perez, Toquero, Gabilondo, Ibai Gomez

Puteți urmări desfășurarea partidei, minut cu minut, în transmisiunea LIVE TEXT din fereastra de mai jos.

Atletico Madrid şi Athletic Bilbao vor disputa, miercuri, finala Europa League, pe stadionul Arena Naţională din Bucureşti.

Pentru Atletico Madrid este cea de-a opta finală europeană, pe când Athletic Bilbao are ocazia de a câştiga pentru prima dată un trofeu internaţional important.

În rândurile celor de la Atletico Madrid există câteva abseţe, deşi fundaşul Luis Perea pare a fi refăcut pentru finală după o accidentare la coapsă.

Şi căpitanul Antonio Lopez va fi probabil pe teren, în timp ce fundaşul lateral Silvio va sta în afara terenului până la finalul sezonului.

Mijlocaşul Tiago este suspendat şi va fi probabil înlocuit de Gabi.

La Athletic Bilbao vor reveni în primul unsprezece atacanţii Iker Muniain şi Fernando Llorente, ambii fiind odihniţi de antrenorul Marcelo Bielsa la meciul de campionat din weekend împotriva celor de la Getafe.

Fundaşul Fernando Amorebieta este încă incert, medicii echipei încercând să îl recupereze până la ora partidei.

Iată echipele probabile, conform site-ului Goal.com:

Atletico Madrid: Courtois - Juanfran, Miranda, Godin, Filipe - Suarez, Gabi - Adrian, Diego, Turan - Falcao

Athletic Bilbao: Iraizoz - Iraola, Martinez, Amorebieta, Aurtenetxe - De Marcos, Iturraspe, Herrera - Susaeta, Llorente, Muniain

Tradiţia este de partea celor de la Atletico Madrid, care dispută la Bucureşti cea de-a opta finală europeană din istoria clubului.

Atletico este şi prima câştigătoare a trofeului Europa League, în 2010, când au învins în finală echipa engleză Fulham.

Mai mult, Atletico conduce şi în privinţa întâlnirilor directe cu Bilbao din campionatul Spaniei, echipa din Madrid având 64 de victorii faţă de cele 59 ale lui Athletic.

Echipa din Bilbao a mai disputat o singură finală europeană, în 1979, când au fost învinşi de Juventus în finala Cupei UEFA.

Partida Atletico Madrid - Athletic Bilbao începe la ora 21.45 şi va fi transmisă în direct de ProTV.