Finala Champions League: Chelsea Londra este campioana Europei după 5-4 cu Bayern Munchen

Bayern Munchen a pierdut finala Champions League în faţa formaţiei Chelsea Londra şi a ratat şansa de a fi prima echipă din istorie care câştigă competiţia pe terenul propriu.

20 Mai 2012, 07:51 (actualizat 20 Mai 2012, 07:53) |
Chelsea a câştigat finala Champions League. Sursa: chelseafc.com

Chelsea Londra a câştigat Champions League pentru prima dată în istoria de 107 ani a clubului, după victoria cu 5-4 (1-1 după 90 de minute) obţinută în faţa vicecampioanei Germaniei, Bayern Munchen.

Formaţia patronată de Roman Abramovici a avut nevoie de lovituri de penalti pentru a trece de un Bayern care a dominat categoric la capitolul şuturi spre poartă (17-3). Bavarezii au deschis scorul în minutul 83 prin Thomas Muller, dar au fost egalaţi cinci minute de târziu prin golul ivorianului Didier Drogba.

În prelungiri, în minutul 95, Arjen Robben de la Bayern Munchen a ratat un penalti. La loviturile de departajare, pentru Bayern, au ratat Olici şi Schweinsteiger, iar pentru Chelsea a ratat Mata. Clubul de pe Allianz Arena a ratat astfel şansa de a fi primul din istoria competiţiei care câştigă finala pe terenul propriu.

Preşedintele onorific al lui Bayern, Franz Beckenbauer, consideră că londonezii au câştigat meritat această finală chiar dacă au avut şi o doză de noroc, potrivit Goal.com. Bayern a dominat însă la capitolul posesie (55% - 45%), cornere (20-1) şi şuturi pe spaţiul porţii (7-3).