Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.
VIDEO TELEJURNAL

Festivalul Internaţional de Film DaKINO în perioada 3-7 aprilie. Programul filmelor

Cea de-a 22-a editie a Festivalului International de Film DaKINO are loc în perioada 3- 7 aprilie 2013, la Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3, Grand Cinema Digiplex din Băneasa Shopping City şi Noul Cinematograf al Regizorului Roman (NCRR).

02 Aprilie 2013, 10:18 (actualizat 02 Aprilie 2013, 13:01) |
Festivalul Dakino
EMBED VIDEO LINK CU VIDEO
Embed:
Link:

VIDEO
Festivalul Dakino
DaKINO este cel mai vechi Festival de film din România. De-a lungul timpului a adus în fața publicului spectator din București nume marcante ale cinematografiei mondiale și a lansat generații de regizori. Toate numele mari ale „noului val” de regizori români au trecut prin DaKINO.

Anul acesta 35 de scurtmetraje din 15 ţări intră în competitia Dakino. Programul este foarte încărcat.

DaKINO 22 debuteaza miercuri, 3 aprilie, cu proiecţa în avanpremieră în România a filmului A Late Quartet, în regia lui Yaron Zilberman, începând cu orele 20.00 la Grand Cinema Digiplex din Băneasa Shopping City.

Pe lângă filmele intrate în concurs, anul acesta se inaugurează şi secţiunea DaKIDS, care include proiecţii, workshop-uri de actorie şi ateliere interactive pentru copii.

Pentru cei mici, Irina-Margareta Nistor va dubla live Lotte şi misterul pietrei lunii/Lotte And The Moonstone Secret (Estonia- Letonia, 2011, 73 min, regie: Heiki Ernits, Janno Põldma), joi, 4 aprilie, de la 11.30, la Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3.

Directorul Festivalului, Miruna Berescu, a dat mai multe informaţii despre evenimentele din acestă săptămână,  în Telejurnalul TVR.

Tot la Casa Artelor, va avea loc Noaptea devoratorilor de publicitate, o selecţie de spoturi publicitare pe teme inspirate din filme - vineri, 5 aprilie, de la ora 15.

Festivalul se desfăşoară la Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3, Grand Cinema Digiplex de la mallul din Baneasa şi Noul Cinematograf al Regizorului Român aflat la Muzeul Ţăranului.

Gala de închidere a DaKINO 22 va avea loc sâmbătă, 6 aprilie, orele 19.30, la Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3, fiind urmată de proiecţia în avanpremieră a Beasts of The Southern Wild/Tărâmul visurilor, în regia lui Benh Zeitlin.

Programul festivalui Dakino, Sursa: Cinemagia

NOUL CINEMATOGRAF AL REGIZORULUI ROMÂN

Intrarea la proiecţiile din cadrul secţiunii Competiţie scurtmetraj este liberă, în limita locurilor disponibile.

Joi, 4 aprilie

18.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

AGUA PASSADA/ WATER UNDER THE BRIDGE, Spania, 2011, 10 min, Regie: Agnès Guilbault

LES CHIENS VERTS/ THE GREEN DOGS, Franța, 2012, 20 min, Regie: Mathias and Colas Rifkiss

NO, Spania, 2011, 10 min, Regie: Guillermo P. Bosch

LE MASQUE/ THE MASK, Franța, 2013, 5 min, Regie: Yacine Sersar

L’ATTRAPE-RÊVES/ DREAMCATCHER, Belgia, 2011, 18 min, Regie: Léo Médard

TENIS/ TENNIS, România, 2012, 15 min, Regie: Vladimir Dembinski

THE POET CURSED, Anglia, 2012, 6 min, Regie: Ryan J-W Smith

LES (EL BOSQUE)/ THE FOREST, Spania- Rusia, 2011, 20 min, Regie: Aida Ramazanova

FIVE WAYS TO KILL A MAN, Germania, 2012, 12 min, Regie: Christopher Bisset

TESSITURA, Portugalia, 2011, 20 min, Regie: Gonçalo Robalo

20.30 PLAY, Suedia- Danemarca- Finlanda, 2011, 118 min, Regie: Ruben Östlund, Distributia: Kevin Vaz, Johan Jonason, John Ortiz

Vineri, 5 aprilie

10.00 SĂ ŞTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN!

În cadrul proiectului CINEMA-EDU: proiecţie specială pentru liceeni.

REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION, România, 2012, 13 min, Regie: Florina Dumitrache

TENIS/ TENNIS, România, 2012, 15 min, Regie: Vladimir Dembinski

PUI, CARTOFI PRĂJIŢI ŞI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE, România, 2012, 14 min, Regie: Emanuel Pârvu

Scurtmetraje proiectate în prezenţa regizorilor şi a unei părţi din echipa filmului.

18.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ, MESILOT/ TRACKS, Israel, 2011, 20 min, Regie: Nelli Guy

GOBBEL, România, 2011, 19 min, Regie: Raluca David

HAIKUS FOR KARAOKE, Canada- Italia, 2012, 5 min, Regie: Roberto Santaguida

VACA FINLANDEZĂ/ THE FINNISH COW, România, 2012, 20 min, Regie: Gheorghe Preda

HALLOWED BE, Canada, 2012, 11 min, Regie: Alex Pop

REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION, România, 2012, 13 min, Regie: Florina Dumitrache

VIOLETA, LA CORTESANA/ VIOLET, THE COURTESAN, Spania, 2012, 15 min, Regie: David Casals- Roma

NIRGUN/ WITHOUT A QUALITY, India, 2011, 10 min, Regie: Parthib Dutta

AHORA NO PUEDO/ I CAN’T RIGHT NOW, Spania, 2011, 12 min, Regie: Roser Aguilar

PUI, CARTOFI PRĂJIŢI ŞI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE, România, 2012, 14 min, Regie: Emanuel Pârvu

20.30 INTO THE ABYSS, SUA- Marea Britanie- Germania, 2011, 107 min, Regie: Werner Herzog, Cu: Werner Herzog, Richard Lopez, Michael Perry,

Sâmbătă, 6 aprilie

15.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

LE LLAMAREMOS BOBBY/ WE WILL CALL HIM BOBBY

Spania, 2011, 13 min, Regie: Paco Cavero,

COVARIANCE, SUA, 2011, 14 min,  Regie: Dawn Westlake

EL SOMRIURE AMAGAT/ THE HIDDEN SMILE, Spania, 2011, 13 min, Regie: Ventura Durall

L’AMOUR À QUERELLES/ A LOVERS’ QUARREL, Franța, 2012, 13 min, Regie: Christophe Delsaux

GIANNI SCICCHI, Italia, 2011, 10 min, Regie: Francesco Visco

PASTILA FERICIRII/ THE PILL OF HAPPINESS, România, 2011, 12 min, Regie: Cecilia Felméri

STEAM IS STEAM, Canada, 2011, 11 min, Regie: Etienne Desrosiers

TWENTY DOLLARS, China, 2011, 15 min, Regie: Lam See Chit

MERRY ZOMBIE CHRISTMAS, România, 2011, 5 min, Regie: Victor Dumitrovici

ATOMES/ ATOMS, Belgia, 2012, 18 min, Regie: Arnaud Dufeys

UNTERSTRÖMUNG/ UNDERCURRENT, Germania, 2011, 9 min, Regie: Daniel Herrmann

CUTIA/ THE BOX, România, 2011, 11 min, Regie: Mircea Ghibortz Ghinescu

DEJAD UN MENSAJE DESPUES DE LA SENAL/ LEAVE A MESSAGE AFTER THE TONE, Spania, 2012, 11 min Regie: Andrea Monzani

OH MERDE!/ OH SHIT!, Franța, 2012, 9 min, Regie: Aliocha Itovich & Guillaume Ducreux

LEI & L’ALTRA, Italia, 2012, , Regie: Max Nardari

19.00 OFF ROMÂNESC

DE AZI ÎNAINTE, Regie: Dorian Boguţă, 2011, 36 min

FOTOGRAFII DE FAMILIE, Regie: Andrei Cohn, 2013, 28 min

WONDERLAND, Regie: Peter Kerek, 2013, 22 min

Duminică, 7 aprilie

18.00 PROIECŢIE FILME CÂŞTIGĂTOARE DaKINO 22

20.00 COPIII NOŞTRI/ A PERDRE LA RAISON/ OUR CHILDREN, Belgia- Luxemburg- Franţa- Elveţia, 2012, 111 min, Regie: Joachim Lafosse,  Distribuţie: Niels Arestrup, Tahar Rahim, Émilie Dequenne

GRAND CINEMA DIGIPLEX

Miercuri, 3 aprilie

20.00 Gala deschidere DaKino 22

A Late Quartet, SUA, 105 min, Regie: Yaron Zilberman

Joi, 4 aprilie

20.00 A perdre la raison/ Our Children, Belgia- Luxemburg- Franţa- Elveţia, 2012, 111 min, Regie: Joachim Lafosse

Vineri, 5 aprilie

20.00 A Late Quartet (R)

Sâmbătă, 6 aprilie

20.30 Beasts of The Southern Wild/Tărâmul visurilor, SUA, 2012, 93 min, Regie: Benh Zeitlin, Distribuţie: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly

Programul festivalului DaKINO

PROIECŢII LA CENTRUL CULTURAL CASA ARTELOR, sector 3 (Sursa: Liternet.ro)

Intrarea la toate proiecţiile şi evenimentele este liberă, în limita locurilor disponibile,

Joi, 4 aprilie 2013

11.30 SĂ ŞTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN!

LOTTE ŞI MISTERUL PIETREI LUNII / LOTTE AND THE MOONSTONE SECRET, Regie: Heiki Ernits, Janno Põldma, Estonia- Letonia, 2011, 73 min

14.00 ŞI CAII SUNT VERZI PE PEREŢI, România, 2012, 107 min, Regie: Dan Chişu
Zilele Filmului Românesc, Festivalul Internaţional de Film Transilvania, 2012
Festivalul Internaţional de Film ANONIMUL, 2012

17.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

În prezenţa Juriului de scurtmetraj

Les (El bosque) / The Forest, Spania - Rusia, 2011, 20 min, Regie: Aida, Ramazanova

Oh merde! / Oh Shit!, Franţa, 2012, 9 min, Regie: Aliocha Itovich & Guillaume Ducreux

Gobbel, România, 2011, 19 min, Regie: Raluca David

Haikus for Karaoke, Canada - Italia, 2012, 5 min, Regie: Roberto Santaguida

Vaca finlandeză, România, 2012, 20 min Regie: Gheorghe Preda

Hallowed Be, Canada, 2012, 11 min, Regie: Alex Pop

Reuniune de familie, România, 2012, 13 min, Regie: Florina Dumitrache

Violeta, la cortesana / Violeta, curtezana, Spania, 2012, 15 min,Regie: David Casals- Roma

Nirgun / Without a Quality, India, 2011, 10 min, Regie: Parthib Dutta

Ahora no puedo / I can't right now, Spania, 2011, 12 min, Regie: Roser Aguilar

19.30 Extremely Loud & Incredibly Close, SUA, 2011, 129 min, Regie: Stephen Daldry

Nominalizare pentru Cel mai bun film, Premiile Oscar 2012
Nominalizare pentru Cel mai bun actor în rol secundar- Max von Sydow, Premiile Oscar 2012

Vineri, 5 aprilie 2013

11.30 SĂ ŞTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN!

Reuniune de familie, Regia: Florina Dumitrache

Tenis, Regia: Vladimir Dembinski
Pui, cartofi prăjiţi şi-o Cola, Regia: Emanuel Pârvu

Scurtmetraje proiectate în prezenţa regizorilor şi a unei părţi din echipa filmului.

14.00 Micile vedete la castel, Regie: Ariana Pendiuc, 2013, 19 min

15.00 Noaptea devoratorilor de publicitate / Inspired by Film

Selecţie de spoturi publicitare pe teme inspirate din filme.

17.00 COMPETIŢIE DE SCURTMETRAJ

În prezenţa Juriului de scurtmetraj

Le llamaremos Bobby / We Will Call Him Bobby, Spania, 2011, 13 min, Regie: Paco Cavero

Covariance, SUA, 2011, 14 min Regie: Dawn Westlake

El Somriure Amagat / The Hidden Smile, Spania, 2011, 13 min, Regie: Ventura Durall

L'amour a querelles / A Lovers' Quarrel, Franţa, 2012, 13 min, Regie: Christophe Delsaux

Gianni Scicchi, Italia, 2011, 10 min, Regie: Francesco Visco

Pastila fericirii, România, 2011, 12 min, Regie: Cecilia Felméri

Steam Is Steam, Canada, 2011, 11 min, Regie: Etienne Desrosiers

Twenty Dollars China, 2011, 15 min, Regie: Lam See Chit

Merry Zombie Christmas, România, 2011, 5 min, Regie: Victor Dumitrovici

Atomes / Atoms, Belgia, 2012, 18 min, Regie: Arnaud Dufeys

Unterstroemung / Undercurrent, Germania, 2011, 9 min, Regie: Daniel Herrmann

Cutia, România, 2011, 11 min, Regie: Mircea Ghibortz Ghinescu

Dejad un mensaje despues de la senal / Leave A Message After the Tone,Spania, 2012, 11 min,Regie: Andrea Monzani

20.00 Play, Suedia - Danemarca- Finlanda, 2011, 118 min, Regie: Ruben Östlund,Distributia: Kevin Vaz, Johan Jonason, John Ortiz

Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2011

Festivalul Internaţional de Film de la Rotterdam, 2012

Sâmbătă, 6 aprilie 2013

FOAIER

11.30 - 15.00 Workshop de actorie de film pentru copii Micile vedete - urmat de proiectia scurtmetrajului Micile Vedete la şcoală, regie Ariana Pendiuc, 2011, din cadrul seriei Aventurile Micilor Vedete, film selectat in cadrul secţiunii Short Film Corner la Cannes 2011 & DaKINO Jr. - extrase din filme în care joacă copii de actori/ regizori / producători, urmate de discuţii cu aceştia.

SALĂ

12.00 COMPETIŢIE SCURTMETRAJ

În prezenţa Juriului de scurtmetraj

Agua passada / Water Under the Bridge, Spania, 2011, 10 min, Regie: Agnès Guilbault

Les chiens verts / The Green Dogs, Franţa, 2012, 20 min, Regie: Mathias and Colas Rifkiss

Pui, cartofi prăjiţi şi-o Cola, România, 2012, 14 min, Regie: Emanuel Pârvu

No, Spania, 2011, 10 min, Regie: Guillermo P. Bosch

Le Masque / The Mask, Franţa, 2013, 5 min, Regie: Yacine Sersar

L'Attrape-Reves / Dreamcatcher, Belgia, 2011, 18 min, Regie: Léo Médard

Tenis, România, 2012, 15 min, Regie: Vladimir Dembinski

The Poet Cursed, Anglia, 2012, 6 min, Regie: Ryan J-W Smith

Mesilot / Tracks,Israel, 2011, 20 min, Regie: Nelli Guy

Five Ways to Kill a Man, Germania, 2012, 12 min Regie: Christopher Bisset

Tessitura, Portugalia, 2011, 20 min, Regie: Gonçalo Robalo

Lei & L'Altra Italia, 2012, 20, Regie: Max Nardari

19.30 GALA DE ÎNCHIDERE

Beasts of the Southern Wild / Tărâmul visurilor, SUA, 2012, 93 min, Regie: Benh Zeitlin, Distribuţie: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry, Levy Easterly

 

 

 

 

 

ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN CULTURĂ
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 32°C 32°C
IASI 29°C 31°C
CLUJ 27°C 28°C
CONSTANTA 26°C 27°C
CRAIOVA 29°C 31°C
BRASOV 26°C 26°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 19 Iulie 2019, 09:46
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 18-07-2019
Deschidere: 9091.28
Maxim: 9093.89
Mimim: 9012.22
Variatie: -0.38%
TLV
2.50
1.19%
SNP
0.41
0.36%
BRD
13.40
1.03%
SNG
33.00
1.35%
FP
1.07
0.93%
SNN
11.10
1.07%
OIL
0.28
5%
EL
11.30
0.44%
SIF3
0.28
1.05%
TGN
360.50
0.42%
ARHIVĂ ȘTIRI