Fenerbahce - FC Vaslui 1-1/ CFR Cluj - Slovan Liberec 1-0, în preliminariile CL

Campioana şi vicecampioana României au obţinut rezultate pozitive, miercuri seara, în preliminariile Ligii Campionilor (CL). FC Vaslui a remizat, 1-1, pe terenul celor de la Fenerbahce Istanbul, iar CFR a învins, scor 1-0, pe teren propriu, pe cehii de la Slovan Liberec.

01 August 2012, 20:14 (actualizat 01 August 2012, 23:47) |
Liga Campionilor / FOTO: UEFA
SUMAR

CFR Cluj - Slovan Liberec 1-0 (Cadu  '53)

Fenerbahce Istanbul - FC Vaslui 1-1 (Bekir '89/ Antal '75)

FC Vaslui şi CFR Cluj au obţinut, miercuri seara, în preliminariile Ligii Campionilor, rezultate care le dau speranţe de calificare.

Dacă ardelenii erau favoriţi să câştige în faţa cehilor de la Slovan Liberec - au făcut-o însă la limită, 1-0, prin golul din penalty al lui Cadu -, vasluienii porneau clar cu şansa a doua în faţa turcilor de la Fenerbahce. Fotbaliştii antrenaţi de Marius Şumudică au profitat însă de faptul că Dirk Kuyt şi compania nu au început încă sezonul intern şi au dominat prima repriză, reuşind apoi să marcheze, chiar dacă împotriva cursului jocului, cu 15 minute înainte de final, prin şutul puternic şi plasat al lui Liviu Antal. Gazdele au egalat în penultimul minut al timpului regulamentar, însă vicecampioana României poate spera la întregirea surpizei în returul de la Piatra Neamţ.

ACTUALIZARE 23.38 S-a încheiat şi jocul de la Istanbul. Vasluiul a obţinut un rezultat pozitiv, 1-1, contra unei echipe cu vedete precum Kuyt, Alex sau Mussa Sow.

ACTUALIZARE 23.36 Meciul de la Cluj s-a încheiat. CFR nu a reuşit decât un 1-0 pe teren propriu cu Slovan Liberec.

ACTUALIZARE 23.33 Minutul 90+2 S-au scurs două dintre cele cinci minute de prelungiri.

ACTUALIZARE 23.31 Minutul 89 La Istanbul, Fenerbahce egalează în urma unei faze în care balonul a rămas nepermis de mult în careul vasluian, după un corner.

ACTUALIZARE 23.25 Minutul 83 La Cluj, CFR conduce în continuare pe Slovan Liberec cu 1-0, într-un meci modest făcut de jucătorii lui Ioan Andone.

ACTUALIZARE 23.23 Minutul 80 Bară pentru Fenerbahce! Topuz a şutat din mijlocul unui grup de jucători adunaţi în careul lui Dani Coman, dar transversala îl salvează pe ex-rapidist.

ACTUALIZARE 23.17 Minutul 75 GOOOL VASLUI! Liviu Antal înscrie cu un şut plasat, din poziţie centrală, de la 18 metri.

ACTUALIZARE 23.12 Minutul 70 CFR are un meci greu acasă cu Slovan - Deac şi Rada primesc cartonaş galben în ultimele 15 minute -, iar Vasluiul profită de orice moment de respiro pe care poate să-l obţină în faţa unei echipe Fenerbahce foarte ofensive.

ACTUALIZARE 23.06 Minutul 63 Ocazie mare a lui Kuyt, care nu ajunge la o minge centrată în careul vasluian. Fenerul se menţine în atac.

ACTUALIZARE 23.04 Minutul 61 Fenerbahce începe să ocupe jumătatea de teren vasluiană. Şi turcii din tribune cresc presiune.

ACTUALIZARE 22.59 Minutul 56 Ocazii pentru Feberbahce şi Liberec. Echipele româneşti scapă din nou fără gol primit.

ACTUALIZARE 22.55 Minutul 53 CFR Cluj deschide scorul în meciul cu Liberec. Căpitanul Cadu marchează din penalty.

ACTUALIZARE 22.52 Minutul 50 Fenerbahce a început în forţă repriza secundă, cu Kuyt fiind de două ori periculos în careul lui Dani Coman. La Cluj, CFR-ul continuă să puncteze doar la statistică.

ACTUALIZARE 22.48 A început repriza secundă şi la Cluj, şi la Istanbul.

ACTUALIZARE 22.32 Şi la Cluj s-a terminat prima repriză. Jucătorii lui CFR au şutat de patru ori pe poartă din nouă încercări, au avut două trei şanse bune de a marca, dar nu au fost eficienţi în faţa porţii. La rândul lor, cehii au fost periculoşi o dată, chiar dacă nu au nimerit spaţiul porţii în prima parte.

ACTUALIZARE 22.31 S-a încheiat prima repriză la Istanbul. Vasluiul a jucat mai bine, dar nu a reuşit să marcheze în faţa unei echipe Fenerbahce parcă blazată.

ACTUALIZARE 22.29 Minutul 45 Nouă ocazie pentru Vaslui: Sânmărtean şutează puţin pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri lateral stânga.

ACTUALIZARE 22.24 Minutul 40 Meci echilibrat la Istanbul, în timp ce clujenii domină pe Liberec, dar fără efect pe tabelă.

ACTUALIZARE 22.16 Minutul 30 Liberec începe să echilibreze meciul la Cluj şi ratează o mare ocazie, în timp ce Vasluiul continuă să joace curajos la Istanbul, Marius Niculae reuşind un şut pe poartă de la aproape 30 de metri, cu care l-a întins serios pe Volkan.

ACTUALIZARE 22.09 Minutul 25 Prima ocazie a lui Fenerbahce: Kuyt pătrunde în careu pe partea dreaptă şi şutează în blocaj.

ACTUALIZARE 22.06 Minutul 20 CFR este tot la egalitate cu Slovan, în timp ce Vasluiul ţine în continuare faţă lui Fenerbahce la Istanbul.

ACTUALIZARE 21.58 Minutul 14 la Istanbul. Prima ocazie pentru FC Vaslui: o combinaţie Marius Niculae - Nicuşor Stanciu îl lasă pe ultimul cu mingea la picior în 17 metri, poziţie centrală, însă tânărul Vasluiului şutează în braţele portarului advers.

ACTUALIZARE 21.55 Minutul 10 în ambele meciuri. CFR a început în atac jocul cu Liberec şi a avut două şuturi spre poartă. La Istanbul, Vasluiul reuşeşte să păstreze posesia în faţa lui Fenerbahce, echipă susţinută de 40.000 de suporteri frenetici, potrivit comentariului de la Pro TV.

ACTUALIZARE 21.45 Meciurile au început.

Echipele de start pentru meciul de la Istanbul:

Fenerbahce: Volkan - Gokhan Gonul, Irtegun, Korkmaz, Ali Kaldirim - Mehmet Topal, Cristian - Kuyt, Alex, Stoch - Şenturk

Rezerve: Gunok, Şahin, Mehmet Topuz, Kesimal, Caner, Sow, Bienvenu

FC Vaslui: D. Coman - Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu - Antal, Caue, N'Doye, Sînmărtean - N. Stanciu - M. Niculae

Rezerve: Straton, Celeban, Cordoş, Davide, Zsiga, R. Costin, Sburlea

Echipele de start pentru jocul de la Cluj:

CFR: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora - Deac, Mureşan, Vass, Bastos - Sougou, Kapetanos. Antr. Ioan Andone

Rezerve: Mincă, Sare, Sepsi, Diogo Valente, Ronny, Nuno Diogo, Edimar.

Liberec: Bicik - Kusnir, Toth, Kelici, Fleisman - Vacha, Bosancici - Sural, Stajner, Breznanik - Hadascok. Antr. Jaroslav Hadascok

Rezerve: Kauzr, Karisik, Butenin, Lyulka, Blazek, Janu, Morozenko.

CFR Cluj este favorită pentru calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor, dar fotbaliştii antrenaţi de Ioan Andone vor trebui să-şi îmbunătăţească jocul arătat în Supercupă şi în cele două meciuri din startul campionatului.

După cum a recunoscut şi Andone, echipa clujeană are probleme mari în apărare, încasând 5 goluri în primele trei meciuri ale sezonului.

Slovan Liberec nu este la prima “dublă” europeană în compania unei formaţii româneşti. Cehii au fost eliminaţi de Dinamo, în ediţia 2009-2010 a Europa League, după ce bucureştenii au reuşit o întoarcere a scorului incredibilă, câştigând cu 3-0, şi apoi învingând la loviturile de departajare, în partida retur din Cehia, după ce fuseseră penalizaţi cu o înfrângere la “masa verde” pentru faptul că, în tur, suporterii dinamovişti invadaseră terenul, provocând anularea meciului.

Echipele probabile:

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora – Bastos, A. Vass, Mureşan, Deac – Sougou – Kapetanos

Slovan Liberec: Bicik – Kelic, Kusnir, Vacha, Breznanik – Janu, Fleisman, Bosancic, Nezmar – Sural, Blazek

Meciul începe la ora 21.45 şi este transmis în direct de Transilvania Look.

De partea lor, vasluienii au parte de un adversar superior, susţinut şi de un public extrem de gălăgios la partidele de pe teren propriu. Fenerbahce este o formaţie cu un atac de Champions League, din care fac parte Dirk Kuyt, Miroslav Stoch şi Moussa Sow. O comparaţie în acest compartiment este cu atât mai intimidantă pentru Vaslui cu cât moldovenii s-au despărţit recent de golgeterul Wesley, vândut formaţiei saudite Al Hilal.

Vasluiul ar putea primi, însă, un ajutor din partea UEFA. Potrivit gsp.ro, justiţia turcă anchetează 11 oficiali ai clubului Fenerbahce pentru presupuse meciuri aranjate în campionatul Turciei, iar forul de la Nyon ar putea să decidă excluderea formaţiei din întrecerile continentale pentru a nu afecta imaginea fotbalului european. Ar fi a doua oară în ultimii ani când Fenerbahce ar primi o astfel de penalizare.

Fenerbahce: Volkan Demirel – Egemen Korkmaz, Orhan Şam, Gokhan Gonul, Ali Kaldirim – Mehmet Topal, Cristian – Kuyt, Alex, Stoch – Sow

Vaslui: D. Coman – Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu – Caue, N’Doye – Antal, N. Stanciu, L. Sânmărtean – M. Niculae

Meciul începe la ora 21.45 şi este transmis în direct de Pro TV.