FedCup: România-Spania 3-2 / Tricolorele - în play-off-ul pentru Grupa Mondială

România a dispus de Spania cu 3 - 2 în duelul din Fed Cup de la Galați, astfel că va disputa play-off-ul pentru Grupa Mondială. Duminică, a treia jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a fost învinsă de iberica Garbiñe Muguruza (locul 24 WTA), scor 6-4, 6-3, după un meci de o oră și 33 de minute, iar Irina-Camelia Begu (locul 34 WTA) a dispus de Silvia Soler-Espinosa (poziția 67 în lume), scor 6-2, 6-4, la capătul unui meci de o oră și 23 de minute. Punctul decisiv a fost adus de dublul Irina-Camelia Begu / Monica Niculescu, care a dispus de perechea Garbiñe Muguruza / Anabel Medina Garrigues cu scorul de 5-7, 6-3, 6-2, la capătul unui meci echilibrat, de două ore și 25 de minute.

Sâmbătă, Simona Halep a trecut de Silvia Soler-Espinosa, iar Irina Begu a fost învinsă de Garbiñe Muguruza.

08 Februarie 2015, 19:10 (actualizat 08 Februarie 2015, 20:29) |
Echipa României de FedCup de la duelul cu Spania, din 7-8 februarie 2015, de la Galați / FOTO: frt.ro
Echipa de FedCup a Spaniei, pentru duelul cu România, din 7-8 februarie, de la Galați

ACTUALIZARE 20:40 După meci, tricolorele erau în culmea fericirii, iar Irina Begu şi-a exprimat chiar dorinţa de a permanentiza echipa cu Monica Niculescu.

Irina-Camelia Begu: "Publicul ne-a dat energie, ne-au ajutat enorm! Fără ei, ne-ar fi fost foarte greu să câştigăm! Am jucat din tot sufletul. Monica m-a ajutat foarte mult, noi formăm o echipă foarte bună şi sper ca pe viitor să jucăm mai mult împreună.

De fiecare dată când voi juca în Fed Cup, îmi voi picta unghiile astfel (n.red. - în roşu, galben şi albastru), pentru că, da, au fost norocoase".

Monica Niculescu: "Aţi fost minunaţi, datorită vouă am câştigat acest meci! Vă mulţumim! M-am sperat puţin, pentru că Irina, după primul set, mi-a zis că are crampe şi mi-am zis că trebuie să alerg pe tot terenul! Mulţumesc echipei, pentru că au sărit la fiecare punct! Nici nu ştiu cum am câştigat ultimul punct! M-am simţit atât de bine alături de Irina, de aceea am jucat atât de bine!

Mă incurajam la fiecare punct, pentru că altfel, simţeam că nu aş mai fi putut să continui. Irina a servit incredibil şi am avut ocazia să mă desfăşor la fileu, nu este uşor să joci şi simplu şi dublu în aceeaşi zi".

Simona Halep: "Vreau să vă spun un singur lucru - este ziua Irinei şi Monicăi! Bravo fetelor! Au luptat incredibil, ele au salvat echipa, au câştigat astăzi partida!"

George Cosac (preşedintele Federaţiei Române de Tenis): "Ceea ce au realizat aceste fete, nu are termen de comparaţie. Trebuie să stăm, să savurăm acest moment. Irina a fost o tunară în adevăratul sens al cuvântului, Monica - argint viu pe teren.

Am avut cel mai greu meci împotriva Serbiei, la barajul din primăvară, am avut cel mai complicat adversar şi aici, în această fază a competiţiei. Am câştigat o echipă sudată, matură cred că putem aborda orice adversar".

ACTUALIZARE 19: 09 Meciul de dublu a fost marcat de tensiunea cu care au evoluat cele patru jucătoare, astfel că schimburile de mingi au durat mai mult și numeroase game-uri au durat peste 5 minute. De altfel, căpitanul-nejucător al oaspetelor, Conchita Martinez, a înlocuit-o pe Lara Arruabarrena cu mult mai valoroasa Garbiñe Muguruza chiar înaintea jocului decisiv, în timp ce Alina Tecșor a preferat-o pe Irina-Camelia Begu Alexandrei Dulgheru.

(w400) Echipa de

În primul set, ibericele au reușit două break-uri, la scorul de 1-1 și 5-5 și păreau favorite la câștigarea meciului, în condițiile jocului modest al tricolorelor, care au izbutit totuși un break, la scorul de 1-2.

Setul al doilea a fost cel mai spectaculos: chiar dacă Muguruza și Garrigues au reușit primul break, la scorul de 1-1, româncele au izbutit să se impună de trei ori la rând pe serviciile adversarelor și, chiar dacă spanioloaicele au mai reușit un break, la scorul de 4-2 pentru România, s-a intrat în decisiv.

Utimul set nu a avut istoric: Begu și Niculescu au reușit break-ul în chiar primul game iar apoi, deși și-au pierdut imediat serviciul, au mai reușit alte două breal-uri, succesiv, și au calificat România în play-off-ul pentru Grupa Mondială în aplauzele entuziaste ale formidabilului public de la Galați.

ACTUALIZARE 16:34 Simona Halep a dezvăluit că i-a fost rău înaintea partidei de duminică:

"Au fost emoţii foarte mari, din păcate nu mă pot detaşa, când joc pentru echipă sunt foarte emoţionată şi simt o presiune foarte mare, dar nu vreau să dau vina pe asta. Stilul meu este să mă manifest, să scap de emoţii. Mi-a fost rău înainte de meci, probabil de la tensiune, mă durea capul. În primul set mi-a fost greu să revin, mi-am revenit un pic, apoi ea urma la serviciu şi a servit destul de bine. A avut cam 80 la sută primul serviciu şi era foarte greu să returnez eu, să fiu agresivă. Nu mi-a dat voie să fiu agresivă. Am încercat să lovesc prea tare şi nu mi-a mers prea bine", a spus Simona Halep.

De partea cealaltă, Irina Begu le-a mulțumit suporterilor și a afirmat că nu se resimte oboseala:

"Vă mulţumesc din suflet că sunteţi astăzi aici, să ne susţineţi. Rămâneţi aici, pentru că urmează un meci extrem de important! A fost un meci cu o miză foarte mare, pentru că, dacă pierdeam, eram eliminaţi. Mă bucur că am câştigat, acum mă voi concentra pe dublu. E atât de multă adrenalină încât nu mai simt oboseala! Sunt gata să intru şi la dublu", a spus Irina Begu pentru DolceSport.

ACTUALIZARE 16:00 Irina Begu a avut parte de un meci greu cu Silvia Soler-Espinosa, în ciuda diferenței de clasament WTA. Bucureșteanca de 24 de ani a început partida cu un break, și, chiar dacă și-a pierdut serviciul imediat după aceea, a câștigat fără probleme setul, nemaipierzând decât un singur game, la scorul de 1 - 1.

Românca a început al doilea set cu un break, însă apoi și-a pierdut serviciul, după care Espinosa a mai reușit o astfel de performanță și la scorul de 3 - 2. Irina Begu și-a revenit, însă, astfel că a izbutit să câștige patru game-uri la rând, în care nu a mai pierdut decât 4 puncte!

Irina-Camelia Begu și Silvia-Soler Espinosa s-au aflat la a opta întâlnire, iar românca a bifat a patra victorie, după succesele de la Madrid 2 (2009), New Haven (2013) și US Open (2014). Ultimele triumfuri ale ibericei contra Irinei Begu datează din 2013, de la Acapulco și Roland Garros.

Simona Halep a mai jucat o singură dată contra sportivei de 21 de ani născută la Caracas, anul trecut, în turul secund la Wuhan, când a fost învinsă cu 6-2, 2-6, 3-6.

Constănțeanca de 23 de ani a intrat greu în meci, astfel că iberica a reușit un break alb în chiar primul game al partidei! Românca și-a mai pierdut o dată serviciul și la scorul de 1 - 3, imediat după ce Muguruza a mai izbutit un game alb. Halep a reușit unicul său break în primul set la scorul de 2 - 5, a dus scorul la 4-5, a avut 30-15 pe serviciul adversarei, însă sportiva de origine venezueleancă și-a adjudecat setul prin 3 mingi câștigate consecutiv.

În setul al doilea, jocul a fost echilibrat până la scorul de 2 - 2, când Muguruza a mai reușit un break. Românca a reușit să se impună apoi imediat pe serviciul adversarei, iar acesta avea să fie ultimul său game câștigat în acest meci. Constănțeanca și-a pierdut iarăși serviciul, la capătul unui game-maraton, de 21 de schimburi de mingi, în care iberica a avut 6 șanse de break. Apoi, românca a condus cu 30-0 pe serviciul adversarei, care și-a adjudecat apoi 5 puncte la rând, după care și-a mai pierdut o dată serviciul (a cincea oară în acest joc!)

România (locul 16 în ierarhia actuală a competiției) și Spania (poziția a 12-a) s-au mai duelat o singură dată în Fed Cup, în 1976, la Philadelphia, în SUA, când româncele s-au impus cu 3-0.

România a jucat de 5 ori în sferturile de finală ale Fed Cup (1973, 1974, 1978, 1980 și 1981), iar ultima oară când tricolorele au ajuns în antecamera play-off-ului Grupei Mondiale a fost în 1999.