Fed Cup: Simona Halep aduce primul punct României în meciul cu Marea Britanie

Simona Halep
22 aprilie 2017, 15:26

Halep (25 ani, 5 WTA), care s-a impus în 69 de minute, a câștigase și cele trei meciuri anterioare cu Watson (24 ani, 113 WTA), în 2013, în primul tur la US Open, cu 4-6, 6-4, 6-2, în 2014, în turul al doilea la Roland Garros, cu 6-2, 6-4, și anul trecut la Miami, în optimi, cu 6-3, 6-4, informează Agerpres.

Pe o vreme rece, cu vânt, Simona a început cu break la Mamaia, recuperat apoi de Watson, care a trecut în avantaj. Britanica a condus cu 3-2 și 4-3, dar Halep a egalat de fiecare dată, reușind un break spectaculos la zero, într-un moment decisiv al meciului, iar apoi a încheiat setul cu 6-4, în 44 de minute.

Setul secund a fost controlat clar de Halep, care după ce a cedat primul ghem le-a câștigat pe următoarele șase, încheind conturile în 25 de minute (6-1).

Halep a avut 16 winners, față de 10 ai adversarei, dar diferența a fost mult mai mare la erorile neforțate, 19 la 32.

În al doilea meci de simplu al confruntării se vor întâlni Sorana Cîrstea (27 ani, 62 WTA) și Johanna Konta (25 ani, 7 WTA), la primul lor meci direct. Din cauza unei probleme medicale, o contractura musculară, Irina Camelia Begu nu poate juca meciul de simplu de sâmbătă cu Johanna Konta, fiind înlocuită de Sorana Cîrstea.