CUPA ROMÂNIEI

FCM Baia Mare - Steaua 1-1, 1-4, după penalty-uri / Calificare fără glorie în "sferturile" Cupei, în faţa unei divizionare secunde

Deţinătoarea titlului, a Cupei şi a Cupei Ligii, Steaua, a avaut nevoie de prelungiri şi lovituri de departajare pentru a se califica în sferturile de finală ale Cupei României, în deplasare, în faţa liderei din Seria 2 a Ligii a II-a, FCM Baia Mare. După 90 de minute de joc puţin spectaculos, pe un gazon de o calitate îndoielnică, scorul era egal, 1-1, iar echipa calificată s-a stabilit la 11 metri, unde Steaua nu a ratat, a punctat de patru ori, iar gazdele nu au înscris decât o singură dată.

TVR 1 şi TVR HD vor transmite în direct duminică, de la ora 20:30, meciul CFR Cluj - Steaua, din etapa a XVI-a a Ligii I.

29 Octombrie 2015, 23:41 (actualizat 29 Octombrie 2015, 23:43) |
FCSB. Steaua - sezonul 2015/2016 / FOTO: contul de Facebook al FCSB

FCM Baia Mare, care a avut şi o bară, prin Adrian  Codin ('107), a deschis scorul prin Paul Păcurar ('11), iar FCSB a egalat 17 minute mai târziu, printr-un penalty transformat de Grégory Tadé şi obţinut de Nicolae Stanciu.

La penalty-uri, Steaua a transformat prin Grégory Tadé, Alex Chipciu, Fernando Varela şi Cătălin Carp, în timp ce băimărenii nu au marcat decât prin Mihai Deac. Vasile Pop a trimis în bară, iar Valentin Cojocaru a parat spectaculos şutul lui Marius Hodor.

Componenţa echipelor:

• FCM Baia Mare: Bota - Străuţ, Hodor, Ilie, Lupu - Ignea, Duruş (V. Pop '58) - Păcurar, Balaure (M. Deac '73), Arnăutu (Codin '79) - Leonte. Antrenor: Dorin Toma
  • FCSB: Cojocaru - Papp (Râpă '5), Varela, Carp, Târnovan - Muniru, Tahar (Mihalcea '98) - Adi Popa (Lucian Filip '76), Stanciu, Chipciu - Tade. Antrenor: Dumitru Dumitriu

Meciul de pe stadionul Viorel Mateianu s-a disputat după ce autorităţile locale au montat o nocturnă mobilă.

Rezultatele celorlalte partide din optimile de finală ale Cupei României:

Marți, 27 octombrie

• FC Brașov - Astra Giurgiu: 3 - 4, după prelungiri (Tembo '17, Budescu '28, Ioniţă '35, Dandea '118 / Matei '67, '90, Olteanu '88)
  • Concordia Chiajna - CSMS Iași: 1 - 2 (Răsdan '27 / Bădic '50, Frăsinescu '70)
  • ACS Poli Timișoara - Petrolul Ploiești: 2 - 1 (Hernandez '40-penalty, Cânu '83 / Velasco '70)

Miercuri, 28 octombrie

Joi, 29 octombrie

Rezultatele complete înregistrate în şaisprezecimile Cupei României:

• UTA Bătrâna Doamnă - Pandurii Lignitul Târgu Jiu (stadion Motorul, Arad): 1 - 1, 1-3 după penalty-uri

Au marcat: Marius Curtuiuş ('87) / Cristian Săpunaru ('9). Niciuna dintre formaţii nu a reuşit să marcheze în prelungiri, iar la loviturile de departajare portarul oaspeţilor a fost artizanul calificării, David Lazar apărând trei şuturi (Manea, Michel, Hlistei). Pentru UTA a marcat doar Bogdan Burlă, iar pentru Pandurii au transformat Nistor, Unguruşan şi Nicoară.

• CS Baloteşti - CFR Cluj (stadion Comunal, Baloteşti): 0 - 1

A marcat: Steve Leo Beleck ('112)

• Bucovina Pojorâta - ASA Târgu Mureş (stadion Comunal, Pojorâta): 1 - 4

Au marcat: Cornel Căinari ('88) / Miroslav Manolov ('2, '72), Gabriel Mureşan ('29), Mircea Axente ('83). Valentin Buhăcianu, de la gazde, a irosit un penalty în minutul 14.

• FC Viitorul II - FC Academica Clinceni (stadion Orăşenesc, Ovidiu): 2 - 1

Au marcat: Răzvan Marin ('47), Robert Grecu ('78) / Benjamin Kuku ('41).

• ACS Berceni - CSMS Iaşi (stadion Comunal, Berceni): 1 - 1, 2-4, după penalty-uri

Au marcat: Leonard Dobre ('6) / Bojan Golubovic ('90+4 - penalty). Au executat în ordine loviturile de departajare: Bojan Golubovic 0-0 (ratare - apără Felix Manciu), Marian Neagu 1-0 (gol), Andrei Enescu 1-1 (gol), Leonard Dobre 1-1 (ratare - apără Alessandro Caparco), Vasile Gheorghe 1-2 (gol), Ionuţ Fâşie 1-2 (ratare - apără Alessandro Caparco), Gianmarco Piccioni 1-3 (gol), Codruţ Cioranu 2-3 (gol), Ovidiu Mihalache 2-4 (gol).

Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 101, după eliminarea lui Ettien Boafo

• CSM Râmnicu Vâlcea - ACS Poli Timişoara (stadion "Nicolae Dobrin", Piteşti): 0 - 2

Au marcat: Alex Curtean ('6), Fernando Llorente ('26)

• ACS Unirea Brânceni (liga a IV-a) - Astra Giurgiu: 0 - 5 (stadion Comunal - Brânceni)

Au marcat: Iulian Roşu ('1, '87, '89), Gabriel Enache ('44), Denis Alibec ('72).

• CS Unirea Tărlungeni (II) - FC Petrolul Ploieşti: 0 - 6 (stadion Tineretului - Braşov)

Au marcat: Alexandru Benga ('30), Toto Tamuz ('38, '90), Dacian Varga ('47), Nicolae Milinceanu ('78), Valentin Lemnaru ('85).

• AS FC Ripensia Timişoara (liga a IV-a) - FC Viitorul Constanţa: 0 - 2 (stadion ''Dan Păltinişanu'' - Timişoara)

Au marcat: Constantin Mişelăricu ('13), Florin Tănase ('90-penalty)

• CS Mioveni (liga a II-a) - FC Botoşani: 1 - 2 (stadion Orăşenesc - Mioveni)

Au marcat: Alin Popa (70), respectiv Dan Roman (36), Gonzalo Cabrera (80).

• SC Bacău (liga a II-a) - CS Universitatea Craiova: 1 - 1, 5 - 3, la loviturile de departajare (stadion Letea - Bacău)

Au marcat: Andrei Pavel ('3) / Simon Măzărache ('43). Seria loviturilor de departajare a fost începută de gazde: Cătălin Vraciu 1-0 (gol), Bogdan Vătăjelu 1-1 (gol), Cosmin Neagu 2-1 (gol), Andrei Ivan 2-1 (ratare - apără Bogdan Miron), Răzvan Adăscăliţei 3-1 (gol), Apostol Popov 3-2 (gol), Constantin Drugă 4-2 (gol), Alexandru Băluţă 4-3 (gol), Adrian Hurdubei 5-3 (gol).

• ACS Rapid CFR Suceava (liga a II-a) - FC Braşov (liga a II-a): 0 - 2 (stadion Areni - Suceava)

Au marcat: Daniel Ene ('75), Cosmin Letan ('81).

• ACS FCM Baia Mare (liga a II-a) - FC Voluntari: 1 - 0 (stadion ''Viorel Mateianu'' - Baia Mare)

A marcat: Adrian Codin ('88).

Au marcat: Constantin Necoară ('41), Alexandru Muscă ('86) / Harlem Gnohéré ('62, '73, '75)

Au marcat: Florin Purece ('12), Robert Răducanu ('32), Marian Constantinescu ('63) și Silviu Pană ('85).

A marcat: Aymen Tahar '81