LIGA I

FC Vaslui - Gloria Bistriţa: 1-1 / Gloria, la două minute de prima victorie după 5 luni

Gloria Bistriţa s-a aflat la două minute distanţă de o victorie esenţială în lupta pentru evitarea retrogradării, la Vaslui, cele două echipe remizând, scor 1-1.

Arbitrul Marcel Bârsan le-a refuzat gazdelor o lovitură de pedeapsă în minutul 67, dar le-a acordat uşor o alta, în minutul 90+3.

12 Martie 2013, 00:15 |
Lucian Sânmărtean

Gloria Bistriţa a ratat şansa de a se apropia la cinci puncte de primul loc care asigură salvarea de la retrogradare, după ce a remizat la Vaslui, scor 1-1, în urma unui meci în care a condus din minutul 2, graţie golului înscris de mijlocaşul Cătălin Bucur, mijlocaş aflat la prima reuşită în Liga I. Gazdele au egalat prin Lucian Sânmărtean ('90+4), în urma unui penalty uşor acordat de arbitrul Marcel Bârsan.

Acelaşi arbitru nu a acordat penalty pentru vasluieni în minutul 67, când Lucian Sânmărtean a fost faultat în careu de mijlocaşul de 19 ani Valentin Trestenicu.

FC Vaslui: Straton - Milanov, Varela, Celeban, Charalambous - Caue, Jumisse (Antal '31) - Nedzhipi (Buhăescu '40), Nicolae Stanciu (Popovici '64), Sânmărtean - Temwanjera. Antrenor: Viorel Hizo

Gloria Bistriţa: Oghinciuc - Ţîrcă, Ad. Iordache, Hlinca, Trestelnicu - Enescu (Cubilla '89), Feher - Radu, Antonache (Curtuiuş '53), Chiţu - Bucur (Pouyet Mor '70). Antrenor: Nicolae Manea

Aceasta este a patra etapă la rând în care FC Vaslui ratează victoria, în timp ce Gloria Bistriţa nu a mai câştigat de 11 etape, de la acel spectaculos 2-1 de pe Arena Naţională, cu Dinamo.