LIGA I

FC Vaslui - Astra: 2-1 / Prima victorie a lui Gabi Balint

FC Vaslui a obţinut prima victorie în Liga I după patru etape, 2-1 (1-0), pe teren propriu, cu Astra Giurgiu, după un meci cu 12 cartonaşe galbene şi două eliminări.

28 Aprilie 2013, 00:05 |
Lucian Sânmărtean a marcat superb, din lovitură liberă, pentru prima dată după o lună şi jumătate

Gavril Balint a reuşit prima victorie pe banca tehnică a Vasluiului, 2-1 (1-0), pe teren propriu, cu Astra Giurgiu, graţie golurilor marcate de Lucian Sânmărtean ('43), dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, şi Mike Temwanjera ('81), în urma unei acţiuni personale, de peste 35 de metri. Oaspeţii, aflaţi la primul insucces cu Daniel Isăilă pe banca tehnică, au punctat prin Constantin Budescu ('72), printr-un penalty obţinut de Kehinde Fatai.

Ambele echipe au încheiat meciul cu un jucător de câmp mai puţin: George Florescu a fost eliminat în minutul 48, după ce l-a călcat pe Nicolae Stanciu, iar Caue a primit două cartonaşe galbene în decurs de şase minute, ultimul în minutul 71, pentru penalty-ul provocat.

De asemenea, gazdele au mai primit alte 6 cartonaşe galbene, iar oaspeţii, patru.

FC Vaslui: Straton - Milanov, Celeban, Varela, Charalambous - Caue, R. Costin - Antal (Nedzipi '72), N. Stanciu, Sânmărtean (Jumisse '57) - Buhăescu. Antrenor: Gabi Balint.

Astra Giurgiu: S. Lung (Gavrilaş '46) - Măţel, A. Mureşan, Ben Youssef, Morais - Takayuki, Florescu - William (Bukari '83), Budescu, Tembo (Enache '46), Fatai. Antrenor: Daniel Isăilă.

Ultima victorie a Vasluienilor data din 1 aprilie, 3-2 pe teren propriu cu Viitorul Constanţa, în timp ce Astra pusese capăt etapa trecută unei serii de trei eşecuri consecutive cu o victorie pe teren propriu cu Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 4-2.

Programul etapei a XXVIII-a:

Vineri, 26 aprilie

• Ceahlăul Piatra Neamţ - "U" Cluj: 2-1 (Vlad Achim '24, Marian Constantinescu '49 / Eduard Nicola '64)

Sâmbătă, 27 aprilie

• Petrolul Ploieşti - Viitorul Constanţa: 3-0 (Younes Hamza '54, Jeremy Bokila '57, '83)

27205262-23 (+39)65(+23)
2.Petrolul Ploieşti281410445-23 (+22)52(+10)
3.Astra Giurgiu28155854-30 (+24)50(+8)
4.Pandurii Târgu Jiu27155742-35 (+7)50(+11)
9.FC Braşov27108935-37 (-2)38(-4)
10.Gaz Metan Mediaş271071033-38 (-5)37(-5)
11.Oţelul Galaţi27891031-34 (-3)31(-6)
12.Ceahlăul Piatra Neamţ28861436-48 (-12)30(-15)
13.Univ. Cluj28781328-44 (-16)29(-13)
14.Viitorul Constanţa285121131-43 (-12)27(-15)
15.Concordia Chiajna27681322-42 (-20)26(-16)
16.CS Severin28581525-37 (-12)23(-19)
17.CSMS Iaşi27641726-40 (-14)22(-17)
18.Gloria Bistriţa27381618-53 (-35)17(-22)

Ierarhia golgheterilor:

• 19 goluri - Raul Rusescu (Steaua)
  • 13 goluri - Jeremy Bokila (Petrolul)
  • 12 goluri - Kehinde Fatai (Astra)
  • 11 goluri -   Constantin Budescu (Astra),  Marius Niculae (FC Vaslui)
  • 10 goluri - Marius Alexe (Dinamo)
  • 9 goluri -  Younes Hamza (Petrolul), Viorel Dinu ("U" Cluj), Mugurel Buga (FC Braşov), Thaer Bawab (Gaz Metan Mediaş), Bojan Golubovic (Ceahlăul Piatra Neamţ)
  • 8 goluri - Adi Rocha (Steaua),   Victor Astafei (Oţelul Galaţi),  Nicolae Dică (Viitorul Constanţa)
  • 7 goluri - Deivydas Matulevicius (Pandurii Târgu Jiu),
  • 6 goluri - Alexandru Chipciu (Steaua), Cristi Tănase (Steaua), Gabriel Iancu (Steaua), Gheorghe Grozav (Petrolul), Fwayo Tembo (Astra), George Ţucudean (Dinamo), Ionel Dănciulescu (Dinamo),  Cornel Predescu (Pandurii),   Lucian Sânmărtean (FC Vaslui), Piotr Celeban (FC Vaslui), Pantelis Kapetanos (CFR Cluj), Rui Pedro (CFR Cluj), John Ibeh (Pandurii Târgu Jiu), Marius Onofraş (CSMS Iaşi), Ovidiu Herea (Rapid)