EUROPA LEAGUE

FC Sevilla și Dnepr - favorite la calificarea în finala Ligii Europa

Deținătoarea Ligii Europa, FC Sevilla, s-a impus cu 3-0 în prima manșă a semifinalelor competiției în fața Fiorentinei, pe teren propriu, într-un meci în care portarul Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la oaspeți. În cealaltă semifinală, ucrainenii de la Dnepr au izbutit o remiză surprinzătoare, în Italia, în fața celor de la Napoli, scor 1-1, într-o întâlnire în care fundașul Alexandru Vlad a fost rezervă la oaspeți.

Manșa a doua va avea loc joia viitoare.

08 Mai 2015, 00:44 (actualizat 08 Mai 2015, 01:03) |
Europa League

FC Sevilla s-a impus, la capătul unui meci dominat teritorial de oaspeți, grație golurilor marcate de Aleix Vidal ('17, '52) și Kevin Gameiro ('75).

Componența echipelor:

• FC Sevilla: Sergio Rico - Aleix Vidal, Daniel Carrico, Thimothee Kolodziejczak, Benoit Tremoulinas - Grzegorz Krychowiak, Stephane M'Bia (Vicente Iborra, '73) - Jose Antonio Reyes (căpitan; Coke, '58), Ever Banega, Vitolo - Carlos Bacca (Kevin Gameiro, '75). Antrenor: Unai Emery
  • Fiorentina: Gonzalez Neto - Nenad Tomovic (Micah Richards, '46), Stefan Savic, Gonzalo Rodriguez (căpitan), Marcos Alonso - Matias Fernandez, Milan Badelj (David Pizarro, '68), Borja Valero - Joaquin, Mario Gomez (Josip Ilicic, '80), Mohamed Salah. Antrenor: Vincenzo Montella

• faulturi comise: 20 - 10

FC Sevilla a mai câștigat trofeul în anii 2006, 2007 și 2014, iar Supercupa Europei și-a trecut-o în palmares în 2006. De partea cealaltă, Fiorentina a cucerit Cupa Cupelor în 1961 și a jucat finalele Cupei Campionilor Europeni (1957), Cupei UEFA (1990) și Cupei Cupelor (1962). Italienii se află în prima semifinală europeană din ultimii 7 ani: în 2008, au fost eliminați de Glasgow Rangers în penultimul act al Ligii Europa, la penalty-uri, cu Adrian Mutu în linia de atac.

În cealaltă semifinală, Napoli a deschis scorul prin David López ('50), dar Dnepr și-a câștigat statutul de favorită la calificarea în finală grație reușitei lui Evhen Seleznyov ('80), în ciuda dominării zdrobitoare exercitate de elevii lui Rafael Benitez. Gazdele au avut o bară transversală în minutul 10, prin Lorenzo Insigne.

• Napoli: Mariano Andujar - Christian Maggio, Raul Albiol, Miguel Britos, Faouzi Ghoulam - Jorginho, David Lopez (Walter Gargano, '71) - Jose Maria Callejon (Manolo Gabbiadini, '77), Marek Hamsik (căpitan), Lorenzo Insigne (Dries Mertens, '82) - Gonzalo Higuain. Antrenor: Rafael Benitez
  • Dnepr: Denis Boiko - Artem Fedeţki, Douglas, Evgheni Ceberiaciko, Leo Matos - Jaba Kankava (Roman Bezus, '69), Valeri Fedorciuk - Valeri Lucikevici (Bruno Gama, '57), Evgheni Konoplianka, Ruslan Rotan (căpitan) - Nikola Kalinic (Evgheni Selezniov, '80). Antrenor: Miron Markevic

• faulturi comise: 15 - 16

Dacă Dnepr se află la prima semifinală europeană din istorie, Napoli a cucerit Cupa UEFA în 1989.

Rezultatele din manșa a doua a sferturilor de finală ale Europa League:

• Napoli - Wolfsburg: 2 - 2 (José Callejón '50, Dries Mertens '65 / Timm Klose '71, Ivan Perišić '73)
  • Fiorentina - Dinamo Kiev: 2 - 0 (Mario Gómez '43, Juan Vargas '90+4) - Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la gazde. Atacantul ucrainenilor Jermain Lens a fost eliminat în minutul 40
  • Dnepr - FC Brugge: 1 - 0 (Evgheni Șakov '82) - fundașul Alexandru Vlad a fost rezervă la gazde
  • Zenit Sankt Petersburg - FC Sevilla: 2 - 2 (Salomon Rondon '48, Hulk '78 / Carlos Bacca '6-penalty, Kevin Gameiro '85)

Rezultatele din prima manșă a sferturilor de finală ale Europa League:

• VfL Wolfsburf - Napoli: 1 - 4 (Nicklas Bendtner '80 / Gonzalo Higuian '15, Marek Hamšík '23, '64, Manolo Gabbiadini '76) - prima întâlnire oficială dintre cele două echipe. SSC Napoli nu câștigase, până acum, niciun meci în Germania.
  • Dinamo Kiev - Fiorentina: 1 - 1 (Jermain Lens '36 / Khouma Babacar '90+2) - ucrainenii au ratat prima victorie din istorie contra Fiorentinei, după două eșecuri și două remize
  • FC Sevilla - Zenit Sankt Petersburg: 2 - 1 (Carlos Bacca '73, Denis Suárez '87 / Alexander Ryazanțev '29) - andaluzii câștigaseră și precentul duel cu Zenit de pe teren propriu, 4-1 în ”sferturile” Cupei UEFA din  martie 2006. Celelalte trei întâlniri, de la Sankt Petersburg, s-au încheiat cu o victorie a rușilor (2-1, în noiembrie 2005) și două remize, scor 1-1 (în noiembrie 2004 și în în aprilie 2006).
  • FC Brugge - Dnepr: 0 - 0 - fundașul Alexandru Vlad a fost rezervă la oaspeți

Returul optimilor de finală ale Ligii Europa:

• Dinamo Moscova - NAPOLI: 0 - 0
  • DINAMO KIEV - Everton: 5 - 2 (Andrei Iarmolenko '21, Lukasz Teodorczyk '35, Miguel Veloso '37, Oleg Gusev '56, Antunes '76 / Romelo Lukaku '29, Phil Jagielka '82)
  • AS Roma - FIORENTINA: 0 - 3 (Gonzalo Rodriguez '9-penalty, Marcos Alonso '18, José María Basanta '21) - atacantul gazdelor Adam Ljajić a fost eliminat în minutul 88, după ce a primit două cartonașe galbene în decurs de 10 minute. Portarul Ciprian Tătărușanu, insuficient refăcut după o accidentare, nu a făcut parte din lotul oaspeților.
  • AJAX AMSTERDAM - Dnepr: 2 - 1 (Riechedly Bazoer '60, Mike van der Hoorn '117 / Yevhen Konoplyanka '97)
  • AC Torino - ZENIT SANKT PETERSBURG: 1 - 0 (Kamil Glik '90)
  • Internazionale Milano - WOLFSBURG: 1 - 2 (Rodrigo Palacio '71 / Daniel Caligiuri '24, Nickas Bendtner '89) - atacantul de 18 an George Pușcaș a fost rezervă la gazde
  • FC SEVILLA - Villarreal: 2 - 1 (Iborra '69, Denis Suárez '83 / Giovani dos Santos '73) - fundașul central al gazdelor Eric Bailly a primit al doilea cartonaș galben în minutul 77
  • Beșiktaș Istanbul - FC BRUGGE: 1 - 3 (Ramon '48 / Tom de Sutter '61, Boli Bolingoli Mbombo '80, '90) - mijlocașul stânga al gazdelor, Oclay Șahan, a primit direct cartonaș roșu în minutul 90+2

Turul optimilor de finală ale Ligii Europa:

• Villarreal - FC Sevilla: 1 - 3 (Luciano Vietto '48 / Vitolo '1, Stephane M'Bia '26, Kevin Gameiro '50)
  • Dnepr Dnepropetrovsk - Ajax Amsterdam: 1 - 0 (Roman Zozulya '30) - meci disputat pe Stadionul Olimpic din Kiev, din rațiuni de securitate
  • Wolfsburg - Internazionale Milano: 3 - 1 (Naldo '28, Kevin de Bruyne '63, '75 / Rodrigo Palacio '5) - atacantul George Pușcaș a fost rezervă, dar marghiteanul care va împlini 19 ani la 8 aprilie a debutat în cupele europene pentru nerrazzuri în 26 februarie, la victoria cu 1 - 0 cu Celtic, de pe San Siro
  • Fiorentina - AS Roma: 1 - 1 (Josip Iličić '17 / Seydou Keita '77) - oaspeții au ratat un penalty prin Adam Ljajić ('60)
  • Napoli - Dinamo Moscova: 3 - 1 (Gonzalo Higuaín '25, '31-penalty, '55 / Kevin Kuranyi '2) - mijlocașul oaspeților Roman Zobnin a fost eliminat în primul minut al celei de-a doua reprize. Acesta este primul hat-trick în cupele europene reușit de argentinianul de 27 de ani Gonzalo Higuaín, care este născut în Franța, la Brest.
  • Everton - Dinamo Kiev: 2 - 1 (Steven Naismith '39, Romelu Lukaku '82-penalty / Oleg Gusev '14)
  • FC Brugge - Beșiktaș Istanbul: 2 - 1 (Tom de Sutter '62, Lior Refaelov '79-penalty / Gökhan Töre '46)
  • Zenit Sankt Petersburg - AC Torino: 2 - 0 (Axel Witsel '38, Domenico Criscito '53) - mijlocașul italienilor Marco Benassi a fost eliminat în minutul 27, după ce a primit două cartonașe galbene în decurs de un sfert de oră.