EUROPA LEAGUE

FC Sevilla - ca și calificată în ”sferturile” Ligii Europa. Eșecuri pentru Ajax și Internazionale

FC Sevilla s-a impus cu 3 - 1 la Villarreal, în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Europa, în timp ce Ajax Amsterdam a fost învinsă cu 1 - 0 de Dnepr, în Ucraina, la Kiev, în timp ce Wolfsburg a dispus pe teren propriu de Internazionale Milano cu 3 - 1, într-o partidă în care atacantul de 18 ani George Alexandru Pușcaș a fost rezervă la italieni.

Manșa a doua este programată joia viitoare.

13 Martie 2015, 00:46 |
Europa League

Italia are nu mai puţin de 5 echipe calificate în această fază a Ligii Europa, un record în competiţiile continentale.

Rezultatele complete înregistrate joi seară în turul optimilor de finală ale Ligii Europa:

• Villarreal - FC Sevilla: 1 - 3 (Luciano Vietto '48 / Vitolo '1, Stephane M'Bia '26, Kevin Gameiro '50)
  • Dnepr Dnepropetrovsk - Ajax Amsterdam: 1 - 0 (Roman Zozulya '30) - meci disputat pe Stadionul Olimpic din Kiev, din rațiuni de securitate
  • Wolfsburg - Internazionale Milano: 3 - 1 (Naldo '28, Kevin de Bruyne '63, '75 / Rodrigo Palacio '5) - atacantul George Pușcaș a fost rezervă, dar marghiteanul care va împlini 19 ani la 8 aprilie a debutat în cupele europene pentru nerrazzuri în 26 februarie, la victoria cu 1 - 0 cu Celtic, de pe San Siro
  • Fiorentina - AS Roma: 1 - 1 (Josip Iličić '17 / Seydou Keita '77) - oaspeții au ratat un penalty prin Adam Ljajić ('60)
  • Napoli - Dinamo Moscova: 3 - 1 (Gonzalo Higuaín '25, '31-penalty, '55 / Kevin Kuranyi '2) - mijlocașul oaspeților Roman Zobnin a fost eliminat în primul minut al celei de-a doua reprize. Acesta este primul hat-trick în cupele europene reușit de argentinianul de 27 de ani Gonzalo Higuaín, care este născut în Franța, la Brest.
  • Everton - Dinamo Kiev: 2 - 1 (Steven Naismith '39, Romelu Lukaku '82-penalty / Oleg Gusev '14)
  • FC Brugge - Beșiktaș Istanbul: 2 - 1 (Tom de Sutter '62, Lior Refaelov '79-penalty / Gökhan Töre '46)
  • Zenit Sankt Petersburg - AC Torino: 2 - 0 (Axel Witsel '38, Domenico Criscito '53) - mijlocașul italienilor Marco Benassi a fost eliminat în minutul 27, după ce a primit două cartonașe galbene în decurs de un sfert de oră.