EUROPA LEAGUE

FC Porto, Benfica, Juventus, Anji, Ol. Lyon, Valencia, FC Basel, FC Sevilla - în ”sferturile” LE

Echipele FC Porto, Benfica, FC Basel, Anji Mahacikala, Juventus Torino, Olympique Lyon, Valencia și FC Sevilla s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Europa. AICI, rezultatele din turul optimilor de finală.

Tragerea la sorți a sferturilor de finală va avea loc vineri, la Nyon.

20 Martie 2014, 21:57 (actualizat 21 Martie 2014, 00:56) |
Andrea Pirlo

Cel mai dramatic meci al serii a avut loc la Sevilla, unde cele două echipe ale orașului s-au întâlnit pentru prima oară în cupele europene. În tur, Betis se impusese în deplasare cu 2-0, iar FC Sevilla a trimis partida în prelungiri prin golurile lui José Antonio Reyes ('20), Carlos Bacca ('75), după 90 minute pasionante. FC Sevilla s-a calificat în ”sferturi” la penalty-uri, deși Vitolo a ratat prima lovitură de departajare. Apoi, Coke, Kevin Gameiro, Alberto Moreno și Ivan Rakitić au transformat celelalte penalty-uri, în timp ce alb-verzii au transformat primele 3 lovituri, prin Rubén Castro, Salva Sevilla și Antonio Amaya, după care Alfred N'Diaye a trimis în bară, iar Nono a executat extrem de slab, permițându-i fostului portar al formației CFR Cluj, Beto, să-și califice echipa în sferturile de finală ale Ligii Europa.

Valencia și Olympique Lyon s-au calificat fără emoții, după victoriile clare din tur.

Astfel, ibericii, care câștigaseră meciul din Bulgaria, cu Ludogoreț Razgrad cu scorul de 3-0 joia trecută, nu au forțat pe Mestalla și s-au impus cu 1-0 (Paco Alcácer '59), într-un meci în care, la oaspeți, fundașul Cosmin Moți a fost integralist, deși a primit primul cartonaș galben al meciului, în minutul 26.

De partea cealaltă, Olympique Lyon, care câștigase meciul tur, de pe tere propriu, cu Viktoria Plzen, echipă antrenată de Dusan Uhrin jr., cu scorul de 4-1, a fost învinsă în Cehia cu 2-1 (Daniel Kolář '60, Stanislav Tecl '62 / Bafetimbi Gomis '45+3). Gazdele au ratat un penalty în minutul 70 prin Stanislav Tecl.

Celelalte echipe calificate, AZ Alkmaar (0-0 în Rusia, cu Anji Mahacikala), Benfica (2-2 la Lisabona, cu Tottenham) și Juventus (1-0 la Florența, în dauna Fiorentinei) au avut emoții până în ultimele minute, ținând cont de rezultatele din tur.

De remarcat că Andrea Pirlo a fost din nou decisiv pentru Juventus, tot din lovitură liberă, așa cum duminică a marcat unicul gol al duelului din campionat, în deplasarea de la Genoa.

Meciul FC Salzburg - FC Basel a fost întrerupt aproximativ 15 minute, din cauză că suporterii gazdelor au aruncat cu diverse obiecte pe teren.

Rezultatele partidelor retur din optimile de finală:

• Valencia - Ludogoreț: 1-0 (Paco Alcácer '59)
  • Viktoria Plzen - Ol. Lyon: 2-1 (Daniel Kolář '60, Stanislav Tecl '62 / Bafetimbi Gomis '45+3)
  • Anji Mahacikala - AZ Alkmaar: 0-0 - gazdele au încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea mijlocașului Karlen Mkrtchyan, în minutul 90+3
  • Benfica - Tottenham: 2-2 (Ezequiel Garay '34, Lima '90+5-penalty / Nacer Chadli '78, '79)
  • Fiorentina - Juventus: 0-1 (Andrea Pirlo '71)
  • Napoli - FC Porto: 2-2 (Goran Pandev '21, Daniel Zapata '90+2 / Nabil Ghilas '69, Ricardo Quaresma '76)
  • FC Salburg - FC Basel: 1-2 (Soriano '22 / Marco Streller '50, Gaston Sauro '60) - oaspeții au evoluat în inferioritate numerică din minutul 9, după eliminarea fundașului central ceh Marek Suchy
  • Betis Sevilla - FC Sevilla: 0-2 (José Antonio Reyes '20, Carlos Bacca '75)

Rezultatele din prima manșă a ”optimilor” Ligii Europa:

• FC Basel - FC Salzburg: 0-0 meci arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Hațegan la ”centru”
  • AZ Alkmaar - Anji Mahacikala: 1-0 (Aron Jóhannsson '29-penalty)
  • Ludogoreț Razgrad - Valencia: 0-3 (Barragán '5, Federico Cartabia '33, Philippe Senderos '59)
  • FC Porto - Napoli: 1-0 (Jackson Martinez '57)
  • Olympique Lyon - Viktoria Plzen: 4-1 (Gueida Fofana '12 '70, Alexandre Lacazette '53, Arnold Mvuemba '61 / Tomas Hořava '3)
  • FC Sevilla - Betis Sevilla: 0-2 (Léo Baptistão '15, Salva Sevilla '77)
  • Tottenham - Benfica Lisabona: 1-3 (Christian Eriksen '64 / Rodrigo '30, Luisão '58, '84)
  • Juventus - Fiorentina: 1-1 (Arturo Vidal '3 / Mario Gomez '79)