FOTBAL INTERNAŢIONAL

FC Porto - Benfica: 2-1 / "Vulturii", aproape să rateze titlul, la 4 zile de finala Ligii Europa

La patru zile distanţă de finala Ligii Europa, Benfica Lisabona a pierdut cu 1-2 (1-1) derby-ul cu FC Porto, din deplasare, astfel că "Vulturii" au fost depăşiţi în clasament cu un singur punct de marii rivali, cu doar o etapă rămasă de jucat în campionatul Portugaliei.

La partidă au asistat, printre alţii, fundaşul român Cristian Săpunaru, care a evoluat pe Dragao între 2008-2012, şi tehnicianul francez Raymond Domenech.

12 Mai 2013, 00:50 (actualizat 12 Mai 2013, 02:36) |
Atacantul de 19 ani Kelvin a înscris un gol superb în poarta Benficăi / FOTO: cdn.record.xl.pt

Brazilianul de 19 ani Kelvin Mateus de Oliveira a decis derby-ul FC Porto - Benfica, scor 2-1 (1-1), un un gol splendid, marcat în minutul 90+2.

"Vulturii" deschiseseră scorul prin Lima ('19), dar gazdele au revenit în joc după autogolul lui Maxi Pereira ('26).

Acesta a fost al treilea gol stagional pentru Kelvin, care a jucat în dese rânduri, de-a lungul acestui sezon, la echipa de tineret a clubului.

FC Porto a dominat autoritar partida din punct de vedere teritorial (63% posesie), însă elevii lui Vitor Pereira fuseseră blocaţi tactic excelent până în prelungirile partidei. De remarcat şi faptul că "Dragonii" au avut şi o bară, în minutul 85, prin James Rodriguez.

FC Porto: Helton - Danilo ('84 Liedson), Otamendi, Mangala, Alex Sandro - Fernando ('72 Defour), Lucho ('79 Kelvin),  Moutinho - Varela, James, Jackson. Antrenor: Vitor Pereira

Benfica: Artur - Maxi, Luisão, Garay e André Almeida - Enzo Pérez, Matic, Gaitan ('66 Roderick) - Salvio, Lima ('73 Cardozo), Ola John ('84 Aimar). Antrenor: Jorge Jesus

Aceasta a fost cea de-a 62-a victorie a lui Porto în faţa Benficăi în campionat, dar prima pe "Dragao" din 7 noiembrie 2010 (scor 5-0). Benfica nu şi-a mai învins marea rivală, în campionat, din 20 decembrie 2009 (scor 1-0). "Vulturii" au 53 de succese, în Liga Sagres, în faţa lui Porto, alte 43 de partide încheindu-se la egalitate.

În ultima etapă, care va avea loc duminica viitoare, FC Porto se va deplasa la echipa de pe locul al treilea Paços de Ferreira, în timp ce Benfica va primi vizita penultimei clasate, Moreirense.

FC Porto are 26 de titluri în palmares (ultimele două cucerite în 2011 şi 2012), în timp ce Benfica a câştigat de 32 de ori titlul, însă doar de două ori în ultimii 18 ani (2005 şi 2010).