CUPA ROMÂNIEI

FC Braşov - CFR Cluj: 3-1 / Al treilea eşec în "16"-imile Cupei în "era Paszkany", pentru CFR

FC Braşov s-a calificat miercuri în optimile de finală ale Cupei României, în urma victoriei de pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 2-1, graţie golurilor marcate de Adnan Aganović ('13), Ionuţ Rada ('17-autogol), Romeo Surdu ('86-penalty), respectiv Felice Piccolo ('55-penalty).

Acesta a fost primul meci pe banca tehnică a gazdelor pentru Alexandru Pelici.

25 Septembrie 2013, 20:39 (actualizat 25 Septembrie 2013, 22:59) |
Alexandru Pelici a debutat cu dreptul la FC Braşov

Iulian Popa a ratat şansa de a marca primul gol pentru FC Braşov, irosind o lovitură de pedeapsă în minutul 90+2.

CFR Cluj, câştigătoare a Cupei în 2008, 2009 şi 2010 şi finalistă în acest an, nu a fost eliminată în şaisprezecimile Cupei României, de când a fost preluată de Arpad Paszkany, decât de două ori, pe 21 septembrie: în 2005 (0-1 cu Universitatea Craiova) şi în 2011 (0-1 cu Astra).

Ultima victorie a braşovenilor în faţa lui CFR, într-un meci oficial, a avut loc în data de 28 august 1974, sub Tâmpa, cu scorul de 4-1, pe vremea când ardelenii se numeau Steagu Roşu. FC Braşov se află, totuşi, la al doilea succes la rând în faţa finalistei Cupei României din sezonul trecut, după un 2-1 într-un meci amical jucat în 3 septembrie 2013.

Programul celorlalte meciuri din "16"-imile Cupei României:

Marţi, 24 septembrie

Miercuri, 25 septembrie

• Gloria Buzău (II) - FC Botoşani: 0-2 (George Cârjan '104, Cătălin Vraciu '109), după prelungiri
  • Pandurii Tg. Jiu (I) - FC Farul Constanţa (II): 4-0 (Alex Dos Santos '1, Feiz Shamsin '27, '70, '74)
  • Petrolistul Boldeşti (II) - Gaz Metan Mediaş: 0-4 (Azdren Llullaku '40 - penalty, '90+1, Zarko Markovic '48, Răzvan Avram '66)
  • 20:30 FC Universitatea Craiova (II) - Petrolul Ploieşti