CHAMPIONS LEAGUE

FC Basel a eliminat-o pe Liverpool din Ligă! Două recorduri pentru Real Madrid,după 4-0 cu Ludogoreţ

FC Liverpool a ratat prima prezenţă în optimile de finală ale Ligii Campionilor după o pauză de 6 ani, după ce a remizat acasă cu FC Basel, scor 1-1, la capătul unei partide spectaculoase, cu marii ocazii ale ambelor formaţii.

Pe de altă parte, Real Madrid este prima echipă care termină faza grupelor cu 6 victorii din 6 meciuri în două ediţii diferite (după performanţa din sezonul 2011/2012, în urma unui 4-0 fără istoric, pe Santiago Bernabeu, cu Ludogoreţ Razgrad, într-un meci în care Cosmin Moţi a fost integralist. În acest meci, Cristiano Ronaldo a punctat pentru a şasea oară în acest sezon al competiţiei şi pentru a 72-a oară în carieră.

10 Decembrie 2014, 00:07 (actualizat 10 Decembrie 2014, 17:43) |
Grupa A

FC Liverpool a fost prezentă ultima oară în fazele superioare ale Ligii Campionilor în sezonul 2008/2009, când a ajuns în sferturile de finală ale competiţiei. Ultima participare a "Cormoranilor" în grupele Champions League s-a consemnat în ediţia 2009/2010.

Pe de altă parte, fundaşul Cosmin Moţi a fost titular în toate cele 6 meciuri ale lui Ludogoreţ în grupele Champions League şi integralist în 5 dintre acestea (a fost schimbat în eşecul de la Basel, scor 0-4).

Nu în ultimul rând, Real Madrid a stabilit un record în fotbalul spaniol, cu 19 victorii consecutive în toate competiţiile (11 în La Liga, 6 în Liga Campionilor şi 2 în Cupa Spaniei), depăşind performanţa marii rivale, FC Barcelona, care se impusese de 18 ori la rând în intervalul octombrie 2005 - ianuarie 2006. Ultimul eşec al Realului a fost un 1-2 contra lui Atletico Madrid, în Primera Division, în luna septembrie. Recordul mondial este deţinut de brazilienii de la Coritiba, care au câştigat 24 de jocuri în intervalul februarie - mai 2011.

Cele mai multe succese la rând înregistrate în Primera Division au fost reuşite de FC Barcelona: 16 victorii succesive, în sezonul 2010/2011.

Doar alte cinci echipe au mai reușit să încheie faza grupelor cu 6 victorii succesive: AC Milan (1992/1993), Paris Saint-Germain (1994/1995), Spartak Moscova (1995/1996) și FC Barcelona (2002/2003).

Rezultatele înregistrate marţi seară în grupele Ligii Campionilor:

Grupa A
GRUPA  A

Juventus Torino - Atletico Madrid: 0 - 0

Olympiakos Pireu - Malmö FF: 4 - 2 (David Fuster '22, Alejandro Domínguez '63, Kostas Mitroglou '87, Ibrahim Afellay '90 / Simon Kroon '59, Markus Rosenberg '81) - oaspeţii au încheiat jocul în 10 jucători, după eliminarea mijlocaşului Enock Adu ('90+3)

GRUPA B

• FC Liverpool - FC Basel: 1 - 1 (Steven Gerrard '81 / Fabian Frei '25) - britanicii au evoluat în 9 jucători de câmp din minutul 61, după eliminarea mijlocaşului Lazar Marković, intrat pe teren la pauză
  • Real Madrid - Ludogoreţ Razgrad: 4 - 0 (Cristiano Ronaldo '20-penalty, Gareth Bale '38, Alvaro Arbeloa '79, Álvaro Medrán '88) - bulgarii au evoluat în 9 jucători de câmp, după eliminarea brazilianului Marcelinho ('19)