FOTBAL INTERNAŢIONAL

FC Barcelona, victorie cu 3-2 în ultimele minute la Sevilla

FC Barcelona îşi menţine parcursul impecabil în Primera Division, după ce s-a impus în deplasarea de la FC Sevilla cu scorul de 3-2 (0-1), într-un meci în care a fost condusă cu 2-0 până în minutul 53.

30 Septembrie 2012, 01:40 (actualizat 30 Septembrie 2012, 01:43) |
Cesc Fabregas, eroul Barcelonei pe Ramon Sanchez Pizjuan

FC Barcelona are maximum de puncte după şase etape în Primera Division, în urma victoriei de pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan, scor 3-2, în dauna echipei FC Sevilla, echipă antrenată de o fostă glorie a lui Real Madrid, Michel.

Catalanii s-au impus dramatic, în ultimele minute, graţie reuşitelor lui Cesc Fabregas ('53, '89) şi David Villa ('90+2), după ce gazdele au condus cu 2-0, prin golurile înscrise de Piotr Trochowski ('26) şi Alvaro Negredo ('48).

Componenţa celor două formaţii:

FC Sevilla: Palop - Navarro, Spahic, Botia, Cicinho - Maduro, Medel - Rakitic ('75 Kondogbia) - Trochowski ('38 Manu), Negredo ('81 Luna), Navas. Antrenor: Michel.

FC Barcelona: Valdes - Jordi Alba, Mascherano, Song, Dani Alves ('79 David Villa) - Busquets ('76 Thiago Alcantara) - Fabregas, Xavi - Pedro, Messi, Alexis Sanchez ('70 Tello). Antrenor: Tito Vilanova.

Andaluzii, care se află la primul eşec în acest sezon, au încheiat partida în inferioritate numerică, din cauza eliminării mijlocaşlui ceh Gary Alexis Medel, în minutul 72.

Ultima victoriei a Sevillei în faţa Barcelonei datează din 14 august 2008, scor 3-1 (Luis Fabiano '68, Frederic Kanoute '74, '83 / Zlatan Ibrahimovic '21), în turul Supercupei Spaniei. Catalanii aveau să învingă clar în retur, cu scorul de 4-0 (Abdoulay Konko '13-autogol, Lionel Messi '24, '43, '89).

În următoarea etapă, FC Barcelona va primi vizita marii rivale, Real Madrid, în data de 7 octombrie.

Programul etapei a VI-a a Primerei Division:

Sâmbătă, 29 septembrie

Valencia - Real Zaragoza: 2-0 (Sofiane Feghouli '12 Jonathan Viera '59) - Cristi Săpunaru a fost integralist la oaspeţi
Malaga - Betis Sevilla: 4-0 (Joaquin '13-penalty, Javier Saviola '28, Antonio Amaya '72-autogol, Isco Alacon '74)
Real Sociedad - Athletic Bilbao: 2-0 (Antoine Griezmann '62, Carlos Vela '72-penalty)