PRIMERA DIVISION

FC Barcelona - Levante: 7-0 / Prima "dublă" stagională a lui Lionel Messi

FC Barcelona a debutat impresionant în noul sezon al Primerei Division, 7-0 (6-0), pe teren propriu, cu Levante, în al 57-lea meci consecutiv în care Lionel Messi a punctat cel puţin o dată.

18 August 2013, 21:59 (actualizat 19 August 2013, 01:58) |
Lionel Messi

Victoria Barcelonei a fost adusă de golurile lui Alexis Sanchez ('3), Lionel Messi ('12, '42-penalty), Dani Alves ('23), Pedro ('26, '73) şi Xavi ('45).

Echipa aliniată de catalani: Valdes - Adriano, Mascherano, Pique, Alves - Fabregas, Busquets, Xavi - Pedro ('76 Tello), Messi ('70 Iniesta), Sanchez ('64 Neymar).

Neymar a debutat pentru campioana Spaniei, după ce a fost introdus pe teren de tehnicianul Gerardo Martino în minutul 64, în locului chilianului Alexis Sanchez. Atacantul brazilian de 21 de ani a primit un cartonaş galben în minutul 88.

Ultima victorie cu 7-0, în campionat, a Barcelonei, data din 29 aprilie 2012, din deplasarea de la Rayo Vallecano (triumf care venea după un eşec, scor 1-2, pe Camp Nou, în faţa marii rivale, Real Madrid).

Celelalte rezultate din prima etapă a campionatului Spaniei:

• FC Sevilla - Atletico Madrid: 1-3 (Diego Perotti '37 / Diego Costa '35, '79, Cristian Rodriguez '90+2) - atacantul român Raul Rusescu nu a fost reţinut în lot pentru acest meci
  • Real Madrid - Betis Sevilla: 2-1 (Karim Benzema '26, Isco '86 / Jorge Molina '14)
  • Real Sociedad - Getafe: 2-0 (Carlos Vela '42, Haris Seforovic)
  • Valladolid - Athletic Bilbao: 1-2 (Patrick Ebert '31 / Susaeta '28, Iker Muniain '50)
  • Valencia - Malaga: 1-0 (Ricardo Costa '64)
  • Osasuna Pamplona - Granada: 1-2 (Puñal '58 / Youssef El-Arabi '38, Hassan Yebda '45+2)