Formula 1: Max Verstappen (Red Bull) a câştigat in extremis la Abu Dhabi şi a cucerit primul său titlu de campion mondial. Mercedes a contestat rezultatul cursei

12 decembrie 2021, 21:20

Verstappen a fost cronometrat pe circuitul din Yas Marina, după 306,183 km, cu timpul de 1h 30 min. 17 sec. 345/1000 (medie orară: 203,468 km), fiind urmat la 2 sec. 256/1000 de Lewis Hamilton, în timp ce spaniolul Carlos Sainz Jr (Ferrari) a completat podiumul, la 5 sec. 173/1000.

Hamilton, care a încheiat astfel la opt puncte de noul campion mondial, la finalul unui sezon „de care ne vom aduce aminte peste 10 sau 20 de ani”, conform lui Verstappen, va trebui să aştepte pentru un al optulea său titlu mondial record.

După imaginea acestui sezon, ultima etapă pe care cei doi rivali au abordat-o la egalitate de puncte (369,5 fiecare) – situaţie nemaiîntâlnită decât o singură dată în istorie, în 1974 – a fost intensă şi a cunoscut o serie de controverse, incidente şi reveniri.

(w500) Max Versta

Până în ultimul tur, titlul părea să fie promis lui Hamilton, aflat la conducerea cursei. Dar o violentă ieşire în decor a canadianului Nicholas Latifi (Williams), cu cinci tururi înainte de sosire, a schimbat complet datele problemei.

În timp ce monopostul lui Latifi era degajat de pe pistă, cursa a fost plasată sub drapel galben şi în momentul în care comisarii de cursă au reluat startul, Hamilton şi Verstappen s-au aflat roată lângă roată.

Olandezul nu a lăsat să-i scape ocazia de a-l dubla pe Hamilton, profitând de un schimb de pneuri recent, contrar pilotului britanic.

„Este o nebunie, în sfârşit am avut noroc. Vreau să retrăiesc asta cu echipa mea pentru următorii zece sau 15 ani”, a declarat Verstappen.

Mercedes a depus două reclamaţii privind maniera în care s-a desfăşurat perioada maşinii de securitate pe finalul cursei, care i-a permis lui Verstappen să treacă în avantaj în faţa lui Hamilton în ultimul tur.

Titlul mondial la constructori a revenit Mercedes.

Clasamentul oficial al MP de la Abu Dhabi, ultima etpă a Campionatului Mondial de Formula 1:

15. Sergio Perez (Mexic/Red Bull-Honda) abandon

Cel mai bun tur în cursă: Max Verstappen (Olanda/Red Bull-Honda) 1:26,103 în turul 40 (medie orară: 220,800 km)

Abandonuri:

Kimi Raikkonen (Finlanda/Alfa Romeo Racing-Ferrari): problemă mecanică în turul 26

George Russell (Marea Britanie/Williams-Mercedes): problemă mecanică în turul 27

Antonio Giovinazzi (Italia/Alfa Romeo Racing-Ferrari): problemă mecanică în turul 34

Nicholas Latifi (Canada/Williams-Mercedes): accident în turul 51

Nu a concurat: Nikita Mazepin (Rusia/Haas-Ferrari), testat pozitiv la Covid-19.