Explozie de bucurie la Paris, după victoria Franței la CM 2018. Oamenii sărbătoresc în stradă

O emoţie imensă a cuprins Parisul şi întreaga Franţă, după victoria echipei naționale la Campionatul Mondial din Rusia. Zeci de mii de oameni au urmărit meciul în direct, pe ecrane uriaşe amplasate lângă Turnul Eiffel, iar corespondentul TVR la Paris, Mihaela Antoche, a trăit suspansul alături de ei.

15 Iulie 2018, 21:15 (actualizat 15 Iulie 2018, 21:16) |

Sute de mii de francezi au ieșit pe străzi pentru a sărbători victoria. La Paris, au urmărit meciul în direct, lângă Turnul Eiffel, pe ecrane uriaşe.

Aproape 2 milioane de francezi sunt așteptați să petreacă pe Champs Elysees, după estimarea autoritîților. Au fost luate măsuri maxime de securitate.

Franţa este noua campioană mondială la fotbal. A cucerit al doilea titlu, în Rusia, după ce a învins Croaţia cu 4-2 (2-1), într-una dintre cele mai spectaculoase finale din istorie.

De mai bine de o jumătate de secol nu s-au mai înscris atâtea goluri într-o finală de Cupă Mondială.

Pentru francezi au marcat Mandzukic în minutul 18 (autogol),  Griezmann  în minutul 38, Pogba în minutul 59 și Mbappe în minutul 65, iar pentru Croația -  Perisic înm minutul 28 și Mandzukic în minutul 69.