Explozie de bucurie la Paris, după victoria Franței la CM 2018. Oamenii sărbătoresc în stradă

15 iulie 2018, 21:15

Sute de mii de francezi au ieșit pe străzi pentru a sărbători victoria. La Paris, au urmărit meciul în direct, lângă Turnul Eiffel, pe ecrane uriaşe.

Aproape 2 milioane de francezi sunt așteptați să petreacă pe Champs Elysees, după estimarea autoritîților. Au fost luate măsuri maxime de securitate.

Franţa este noua campioană mondială la fotbal. A cucerit al doilea titlu, în Rusia, după ce a învins Croaţia cu 4-2 (2-1), într-una dintre cele mai spectaculoase finale din istorie.

De mai bine de o jumătate de secol nu s-au mai înscris atâtea goluri într-o finală de Cupă Mondială.

Pentru francezi au marcat Mandzukic în minutul 18 (autogol),  Griezmann  în minutul 38, Pogba în minutul 59 și Mbappe în minutul 65, iar pentru Croația –  Perisic înm minutul 28 și Mandzukic în minutul 69.