"Experimentul Piteşti", un film susţinut de donaţiile actorilor, se lansează în toamnă şi va putea fi văzut în România şi în străinătate

„Experimentul Piteşti”. Cel mai dur episod al represiunii comuniste în România, pare încă ţinut sub tăcere. Dar Victoria Baltag, o regizoare ambiţioasă, a studiat timp de 10 ani şi vrea să dedice un film acestui episod trist al istoriei noastre. Însă nici autorităţile, nici sponsorii nu s-au grăbit să îi susţină proiectul. Aşa că, mai mulţi actori celebri au donat obiecte personale care vor fi vândute pentru a strânge fonduri.

30 Iulie 2021, 20:08 (actualizat 01 August 2021, 14:11) |
Trimite un comentariu
31 Iulie 2021, 20:43
@cei ce -si bat joc de comentatori prin cenzurare aberanta si care suna a"iesperimentu'piteshti"al anului 2021...
|
(+1)
Inestimati analfabeti si analfabete de la TVR, inclusiv reporterii si "reporteritzele"care se screm sa citeasca cu"repezitoru" de pe prompter,sau accentueaza "rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr-urile" de ti se face paru'maciuca, ti se ridica si paru'pubic din cauza iritarii survenite in urma vizionarii diverselor clipuri de pe aici...Inainte sa mai faceti pe deshteptii si deshteptele, ca e clar ca nu sinteti nici pe-aproape deun IQ de 70-75,mai treceti nitzelush pe la scoala si daca tot treceti pe acolo,incercati de data asta sa fiti atenti la clasa...ooo,am uitat,din cauza covidului nu se mai face scoala decit pe internet...ma rog,la banii vostri va permiteti o tablleta si scoala pe internet,TVR-u' va plateste mult prea mult,peste adevarata voasrtra valoare.Inainte de'89 TVR-ul era singura televiziune din tara si era serioasa,cu oameni pregatiti pt posturile pe care le ocupau,educati,cu clasa.Azi ati imputit aceasta intitutie cu pitzipoance,curve proaste,derbedei aroganti, toti INCOMPETENTI SI PROSTI.Jucati-va de-a cenzura,cind terminati cu joaca, TRECETI INAPOI LA SCOALA, TOTI FARA EXCEPTIE..doar asa,SPER, sa intelegeti cit de prosti sinteti.Cenzura in anul 2021?DE CE?IN CE SCOP?Ca sa va gililati singuri egoul...vi s-a suit la cap ca sinteti mari sule.Nu sinteti baieti si fete,sinteti doar incomoetenti deshantzatzi si nevoiasi...mintal vorbind.Locul vostru e la un maturoi prin WC-urile publice,nu la pupitrele alea pe care le ocupati abuziv,prin pile si pilisoare,acolo ar putea fi PROFESIONISTII ADEVARATI,da' n-au loc de laoazele ca voi.Capisci?No?Nu-i bai...sa fie acolo la voi,de capu' vostru...sec.

31 Iulie 2021, 20:26
Asa vrei?Uite- comentariul in "episoade" - ptiuuuu rahati analfabeti-va veni timpul cind veti fi dati in judecata pt cenzura nejustificata
|
(+1)
...mai mult,n-ai habar de scoala romaneasca si viata sigura de dinainte de '89. Sau,mai stii?Poate esti fututa de regizoare cu talangile alea la urechi,sau baiatu' lu' caramitru, idiotul ala rupt de realitate si plin de rautate,la fel ca tatsu, profitor de toate regimurile,mare actor cica...Tineti invataturile pt tine ca ai nevoie de ele, nu face comentarii la comentariile altora,mai ales ca pute pamintu' sub tine de destept/desteapta ce esti.Vrei filme de genul asta?Vezi si pe alea ale lu' Mungiu, ca si ala "muge" la stele la fel ca si tzarancoaia asta cu filmu' ei timpit. Cind faci un film,il faci din ce stii pesronal,nu din povestile unora,mai ales ca dupa'89 se exagereaza la extreme.Ai fost tu parte din asa zisul experiment Pitesti?NU,nici tu si nici timpitii care pretind ca stiu ce-a fost acolo.Dupa '89 numai dizidenti si luptatori au aparut de parca altceva n-aveau de facut.Acelasi gen de nebuni de legat care pretindeau ca au suferit inainte de'89,au ajuns mari scule azi si uite in ce hal a ajuns o tzara care avea ce-i trebuie fara interventii straine si fara sa fie distrusa in halu'in care-i azi.Stii cit teren pt agricultura mai avem azi/Cite gfabrici si uzine au mai ramas?Mai exista asa ceva?Da' ce sa stii bovina?Cum sa inteleaga bovina diferentele intre regimuri:dej,ceausescu,iliescu,constantinescu,basescu,ciolhanis?Cum sa inteleaga oligofrenii diferentele intre ce-a fost si ce e azi/Comenteaza daca ai ceva de spus,daca nu du-te-n pizda si mortzii matii cu manipularile si minciunile tale,MARSH.

31 Iulie 2021, 19:12
Aloooo cenzura-iti fut mortii matii de timpita,LIBERTATEA CUVINTULUI NU E NEGOCIABILA.CLAR?
|
(+1)
HAI SIKTIR OLIGOFRENULE.Te semnezi"just" de parca ai stii definitia cuvintului?Pai un roman adevarat ar stii cum a fost in Romania inainte de '89.Tu te-oi fi nascut in Romania,da'n-ai trait in tara suficient ca sa intelegi pe ce planeta esti.

31 Iulie 2021, 18:50
@just
|
(+1)
HAI SIKTIR OLIGOFRENULE.Te semnezi"just" de parca ai stii definitia cuvintului?Pai un roman adevarat ar stii cum a fost in Romania inainte de '89.Tu te-oi fi nascut in Romania,da'n-ai trait in tara suficient ca sa intelegi pe ce planeta esti.

31 Iulie 2021, 13:07
roman
|
(0)
A fost cel mai mare și cel mai agresiv program de spălare a creierului prin tortură din blocul comunist.
- Lasa, ca nici cu democratia si capitalismu vostru nu mi-e rusine.
Rusia ramane ultima speranta. Mi-e dor de saraci civilizati.

31 Iulie 2021, 00:02
...-2
|
(+1)
AZI E DEZASTRU,DEZASTRU si voi generatia de tineri parca sinteti legati la ochi si spalati complet pe creier.MI-E SCIRBA DE FILMELE ASTEA STUPIDE SI MINCINOASE,MI_E SCIRBA DE IMPOSTORI,MI_E SCIRBA DE PARVENITI...uita-te in oglinda duduie,inainte sa te mai filmezi cu coaiele alea labartate care-ti atirna la urechi, uita-te in ce hhal arati.Vai de capu' tau de penibila.Ptiuuuu fi-ti-ar filu' de cacat sa-ti fie...

31 Iulie 2021, 12:39
just
(-1)
tu si cretinul celalalt ce ati fost sub ceausescu-iliescu ?securist,psihiatru,activist P.C.R. terorist in decembrie 1989 ??

31 Iulie 2021, 00:01
@duduia baltag
|
(+1)
Fa,cind esti proasta,stai acasa.Asta nu-i film,e o MIZERIE.Habar n-ai pe ce lume esti,te-ai lasat manipulata poate,sau ai o ambitie nesanatoasa sa te faci cunoascuta in lumea filmului,doar ca o faci pt motivele gresite cu teme gresite.TU si generatia ta,habar n-aveti despre ce-a fost la Pitesti,HABAR N-AVETI,iar unii MINT de ingheata apele,pt ca dupa'89 asta e moda,SE MINTE la greu despre perioada de dinainte de'89.Caramitru e un porc ordinar,il apreciam ca actor,foarte mult,imi placea in orice rol aparea.S-a dat in petic in'89,el,sergiu nicolaescu si altii ca ei,profitori de sistemul de dinainte de'89 si mari luptatori dupa'89,niste mincinosi,oportunisti,falsi.Dupa '89 nu m-a mai interesat nici un film,NIMIC in care apare caramitru,iar nicolaescu mi-a last un gust amar,un pervert care facea filme in care despuia toate proastele si tupeistele cum ar fi Ileana LAzariuc si curva de raduleasca.Asta e ce faci tu duduia baltag,practic calci pe urmele acestor impostori care si-au distrus singuri valoarea(daca au avut vreodata asa ceva), in domeniul lor de activitate.Stii ce te"desconspira" si-ti trage una peste ochi,demonstreaza clar ca esti o parvenita si-o tzoapa?Cerceii aia cit roata carului,de-un penibil absolut,prost gust,tzarancoaie cu pretentii de"duamna" si cu ambitie feroce sa aduca in fata publicului alta"opera de arta"cica,ca filmele lu'Mungiu,mai ales ala in care apare porcu pe masa din sufragerie,de parca la romani, mai ales la tzara, oamenii taiau porcu'si-l puneau pe masa din sufragerie ca alta treaba nu aveau.Cita minciuna si bataie de joc in numele unui asa zis adevar.Al cui adevar cocoana?Al tau?Al lu'caramitru?Al cui ca al romanilor sigur nu e.Terminati cu manipularile si minciunile,nici nu erati facuti pe vremea cind cei ca mine duceau o viata stabila,sanatoasa,scoala era scoala,serviciul era sigur,pensia nu ti-o fura nimeni,puteai sa-ti planific viata si sa-ti ajuti familia,etc,azi cum e?AZI E DEZASTRU,DEZASTRU si voi generatia de tiner

1


sau conectează-te prin Facebook

Televiziunea Română respectă noile norme impuse de Uniunea Europeană cu privire la protejarea datelor. Postarea unui comentariu la articolele de pe site-urile TVR presupune declararea numelui si email-ului dumneavoastră. Aceste date au ca scop strict identificarea sursei comentariului. Ele nu vor fi procesate sau transmise unor terţi în alt scop decât cel declarat. Vezi şi "Politica de Confidenţialitate" care descrie modul în care colectăm, folosim şi partajăm informaţiile dumneavoastră pentru a vă oferi serviciile online TVR şi modul în care colaborăm cu platforme sociale.