CORESPONDENȚĂ DIN RUSIA

Exerciții militare ruse la granița Ucrainei în ziua negocierilor din cadrul Consiliului NATO-Rusia

Chiar în ziua în care începe o nouă rundă de negocieri, de această dată între Rusia și Alianța Nord Atlantică, Moscova crește presiunea pe Occident și demarează noi exercii militare la granița cu Ucraina.

12 Ianuarie 2022, 14:15 (actualizat 12 Ianuarie 2022, 14:44) Știrile TVR |

În exerciții sunt angrenați aproximativ 3.000 de militari, dotați cu armament real inclusiv tancuri.

Aplicațiile se desfășoară simultan în regiunile Briansk, Voronej și Belgorod în apropiere de Ucraina, dar și Smolensk, la granița cu Belarus.

Potrivit ministerului rus al Aparării, militarii execută trageri din vehicule blindate, efectuează marșuri în condițiile în care, "grupuri de diversiune ale unui inamic imaginar le îngreunează deplasarea ", construiesc puncte de rezistență și aprovizionare pe teritoriul controlat.

Kremlinul respinge cererile Statelor Unite de a detensiona situația de la granița cu Ucraina prin retragerea trupelor dislocate în zonă.

Purtătorul de cuvânt al președintelui Puțin, Dimitrii Peskov, a reiterat că Rusia nu intenționează să invadeze Ucraina, însă are dreptul de a-și desfășura forțele militare așa cum consideră de cuviință pe propriul teritoriu.

Articole pe aceeaşi temă
 
*
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN ACTUALITATE
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 23°C 21°C
IASI 24°C 18°C
CLUJ 14°C 14°C
CONSTANTA 13°C 17°C
CRAIOVA 20°C 19°C
BRASOV 20°C 14°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI