JOCURILE OLIMPICE DE LA SOCI

Eva Tofalvi-locul 22 la biatlon, în proba de sprint. Valentin Crețu-locul 29 la sanie

Biatlonista Eva Tofalvi s-a clasat duminică pe locul 22 în proba de sprint 7,5 kilometri, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, în timp ce Valentin Crețu a încheiat concursul individual de sanie pe poziția 29.

Rezultatele obținute de olimpicii români în prima zi a JO de iarnă, de la Soci.

10 Februarie 2014, 02:24 |
Biatlonista Eva Tofalvi

Eva Tofalvi a încheiat concursul de biatlon, proba de sprint 7,5 kilometri, cu timpul de 22:01.5, astfel că s-a calificat pentru proba de urmărire. Medalia de aur a revenit campioanei olimpice din 2010, de la Vancouver, slovaca Anastasia Kuzmina, cu timpul 21:06.8, iar aceasta a fost urmată de rusoaica Olga Viluhina (+19 secunde şi 9 zecimi) și de ucraineanca Vita Semerenko (+21 de secunde şi 7 zecimi).

Sportiva română de 35 de ani, originară din Miercurea Ciuc, portdrapelul României la ceremonia de deschidere a JO de iarnă pentru a doua oară consecutiv, a înregistrat următoarele rezultatele la celelalte ediții ale Jocurilor Olimpice de iarnă:

• 1998 (Nagano): locul 11 în proba individuală și poziția 31 la sprint
  • 2002 (Salt Lake City): locul 52 la individual și poziția 61 la sprint
  • 2006 (Torino): locul 19 în proba individuală și poziția 70 la sprint
  • 2010 (Vancouver): locul 11 la individual și poziția 14 la sprint

La rândul său, Valentin Crețu, care s-a clasat pe locul 29 în proba individuală de sanie, a oprit cronometrul la 32 de secunde şi 885 de miimi şi a avut o întârziere de 5 secunde şi 359 de miimi de învingător, Felix Koch. Acesta și-a păstrat astfel titlul câștigat în urmă cu 4 ani, la JO din Canada. Medalia de argint i-a revenit rusului Albert Demcenko (42 de ani), în timp ce bronzul a fost cucerit de italianul Armin Zoggeler (40 de ani), acesta din urmă trecându-și în palmares a şasea medalie olimpică din carieră.

Sâmbătă, Valentin Creţu s-a clasat pe locurile 31 şi 28 în primele două manşe ale probei de sanie simplu masculin.