Europenele de gimnastică - Larisa Iordache, în patru finale. Diana Bulimar, în finală la bârnă

Repetiţie cu greşeli pentru finala europeană pe echipe de sămbătă, transmisă în direct la TVR2, de la ora 15:00.

15 Mai 2014, 21:42 (actualizat 15 Mai 2014, 21:42) | Telejurnal TVR |
Repetiție cu greșeli

Gimnastele lui Bellu şi Bitang s-au calificat în finala pe echipe, cu un total de 171.130 puncte, cu care a ocupat locul doi, după Marea Britanie (172.147), dar înaintea Rusiei (170.621).

La individual, Larisa Iordache s-a calificat în finala tuturor probelor: la sărituri a fost notată cu 14.450, la paralele cu 14.533, pentru execuţia la bârnă a primit nota 15.166, iar exerciţiul de la sol, 15.000. La ultimele două aparate, a acces în finală de pe prima poziţie.

Diana Bulimar s-a calificat în finală la sol, cu nota 14.366, cu care s-a clasat pe locul cinci.

Finala pe echipe va avea loc sâmbătă, iar cea pe aparate, duminică.

Junioarele au scăpat printre degete argintul
Pe de altă parte, România a cucerit medalia de bronz la Europenele de la Sofia rezervate junioarelor, cu un total de 164,972, echipa "tricoloră" fiind formată din Laura Jurcă, Andreea Iridon, Anda Butuc, Andra Stoica şi Andreea Ciurusniuc.

În finalele pe aparate ale junioarelor s-au calificat Laura Jurcă, la individual-compus, sărituri şi sol, Andreea Iridon la individual-compus, bârnă şi sol, iar Anda Butuc la bârnă.