EUROPA LEAGUE. FCSB – Hapoel Beer Sheva 1-1. Roş-albaştrii s-au calificat în primăvara europeană

FCSB e în primăvara Europa League.  După un egal cu Beer Sheva, echipa lui Dică este calificată matematic din grupă, cu două meciuri rămase de jucat.

03 Noiembrie 2017, 09:32 (actualizat 03 Noiembrie 2017, 09:36) |
Cu zece puncte din patru partide, FCSB e lider neînvins al acestei grupe G

După o jumătate de oră de joc, a ieşit în evidenţă Coman. Mai întâi a fost aproape de gol, expediind, la un corner executat de Budescu, un şut care era cât pe ce să încurce apărarea oaspeţilor, apoi chiar a deschis scorul, profitând de o indecizie incredibilă a defensivei lui Hapoel: 1-0 în minutul 32.

Obligaţi să câştige, campionii Israelului au revenit imediat în atac, şi Cuenca a rămas aproape singur în careu, dar a fost blocat cu succes de Niţă. Care însă nu a mai putut face nimic patru minute mai târziu, când, după o foarfecă a lui Miguel Vitor, Ben Sahar a reluat din apropiere în plasă pentru 1-1 la pauză.

În debutul părţii secunde, brigada de arbitri din Turcia condusă de Halis Ozkahya nu a văzut un henţ clar pe linia porţii comis de Elo la şutul de gol al lui Budescu, lăsând faza să meargă mai departe (53). Larie a reluat cu capul în minutul 77, dar Goresh a apărat, Teixeira şi Gnohere au trecut şi ei pe lângă golul victoriei în timpul suplimentar, şi a rămas 1-1.

Cu zece puncte din patru partide, FCSB e lider neînvins al acestei grupe G, şi, cum în celălalt meci, Plzen a trecut de Lugano cu 4-1, vicecampioana României este calificată matematic în primăvara Europa League.