EUROPA LEAGUE. Deja calificată în primăvara europeană, FCSB a pierdut meciul cu Plzen, 0-2

Primul eşec pentru FCSB în grupele Europa League. Elevii lui Dică au pierdut la Plzen şi vor juca în ultima rundă cu Lugano pentru primul loc în grupă.

24 Noiembrie 2017, 10:08 (actualizat 24 Noiembrie 2017, 10:12) |

Deja calificată în primăvara Europa League, FCSB a aliniat o echipă experimentală în deplasarea din Cehia, din etapa a cincea a grupei G. O repriză plină de ocazii a început cu şutul lui Golofca, scos de Hruşka în minutul 6. Omologul său din cealaltă poartă, tânărul Vlad, s-a descurcat şi el excelent, blocându-l pe Kolar (11). În minutul 20, Alibec a scăpat singur, dar a şutat slab. Spre jumătatea primei părţi, Jejnicek l-a găsit şi el la post pe Vlad. În minutul 26, Coman a fost împins în careu, dar arbitrul croat Bebek a lăsat jocul să continue. În minutul 33, la cea mai mare ocazie a cehilor, Enache a salvat de pe linia porţii, apoi Man a înscris (40), dar plecase din ofsaid şi a rămas 0-0 la pauză.

Partea a doua a debutat cu şutul sănătos al lui Alibec, apoi gazdele au reuşit deschiderea scorului în minutul 49, prin Petrjela, plecat dintr-o poziţie suspectă de ofsaid. Elevii lui Dică au pornit în căutarea golului egalizator, Bălaşa a trimis bine din lovitură liberă (52), dar Hruşka a respins, descurcându-se  şi la şutul lui Tănase din minutul 63.

FCSB a trimis din nou mingea în plasă la jumătatea reprizei, prin Alibec, dar Bebek văzuse un henţ în atac la Enache (68). Soarta meciului s-a lămurit cu un sfert de oră înainte de final. Andrei Vlad a mai salvat o dată în faţa lui Kopici, dar n-a mai putut face nimic când acelaşi Kopici a deviat din apropiere şutul lui Horava pentru 2-0 (76).

Viktoria Plzen se impune şi vine la un singur punct de FCSB, care trebuie să învingă pe 7 decembrie, la Bucureşti, pe Lugano, pentru a fi sigură de câştigarea grupei.