Euro 2020. România s-a impus cu 4-0 în Malta și urcă pe locul 2 în grupa din preliminarii

11 iunie 2019, 10:50

Tricolorii au câştigat primul lor meci cu Malta din palmaresul naţionalei prin golurile marcate de George Puşcaş, Alexandru Chipciu  şi Dennis Man.

Contra a schimbat şapte jucători în formula de start, față de meciul cu Norvegia și România a avut nevoie de șapte minute pentru a deschide scorul în Malta prin Pușcaș. Vârful lui Palermo a căutat dubla, dar a luat la țintă bara porții lui Bonello.

Până la urmă, Pușcaș nu l-a mai iertat pe portarul gazdelor și a finalizat cu un șut din interiorul careului.

Peste un minut, Nedelcearu a fost lovit cu genunchiul în figură și a ajuns direct la spital, fiind suspect de fractură de piramidă nazală.

Prima repriză s-a încheiat cu execuția lui Chipciu și, la pauză, România a condus cu 3-0. La reluare, Keșeru l-a remarcat pe Bonello, apoi Man a fost aproape de 4-0.

Nici Răzvan Marin nu a avut mai mult noroc și a expediat o torpilă în transversală. Fără Chipciu, eliminat, tricolorii nu au renunțat la ofensivă și Man a stabilit rezultatul final, 4-0. Victoria urcă România pe locul secund în grupa din preliminarii.