STRANIERI

Eric Bicfalvi şi Florentin Matei au înscris pentru Volin Luţk. Bicfalvi-la prima "dublă" în Ucraina

Volin Luţk a reuşit prima victorie după 5 etape în campionatul Ucrainei, 4-0 pe teren propriu, în faţa grupării Olimpik Doneţk, după golurile marcate de Florentin Matei ('37), Eric Bicfalvi ('43, '70), care pasase decisiv la acţiunea care a dus la deschiderea scorului, şi Alexander Kobahidze ('90+1).

Acesta este cel mai clar triumf al lui Volin din Premier League de la promovarea reuşită în urmă cu 12 ani.

09 Noiembrie 2014, 16:42 (actualizat 10 Noiembrie 2014, 19:31) |
Eric Bicfalvi, în tricoul echipei Volin Luțk / FOTO: fcvolyn.net

Dacă Eric Bicfalvi a fost integralist pentru a 10-a oară în cele 11 partide ale sezonului, în care a fost de fiecare dată titular, Florentin Matei a fost schimbat în minutul 90+2 de tehnicianul Vitali Kvarţyanyi, care este şi  preşedintele clubului. Matei a bifat a zecea prezenţă stagională în campionat (de fiecare dată ca titular), iar acesta a fost al patrulea meci în care a fost înlocuit.

Eric Bicfalvi, aflat la prima "dublă" în tricoul "Cruciaţilor", a punctat pentru a şasea oară în acest sezon şi a urcat pe poziţia a doua în ierarhia golgheterilor, la egalitate cu Nikola Kalinić (Dnepr) şi Andrei Iarmolenko (Dinamo Kiev), dar după Artem Kraveţ (Dinamo Kiev), autor a şapte goluri.

Florentin Matei a punctat a doua oară în această stagiune, după reuşita din partida de acasă cu Metalurg Zaporoje (scor 3-0, din 14 septembrie).

În derby-ul etapei, Şahtior Doneţk şi Denpr au încheiat la egalitate, scor 0-0, la Lvov, într-un meci pe care echipa antrenată de Mircea Lucescu l-a terminat în superioritate numerică. Mijlocaşul oaspeţilor, Mladen Bartulović, a fost eliminat în minutul 86, la doar 7 minute după fusese introdus pe teren. La Dnepr, fundaşul Alexandru Vlad a fost rezervă.

Marea surpriză a etapei a fost remiza lui Dinamo Kiev, pe teren propriu, cu ”lanterna roșie”, Karpaty Lvov, scor 0-0, într-un meci pe care gazdele l-au încheiat în inferioritate numerică, după eliminarea mijlocașului Serghei Sydorciuk ('86).