Este oficial, compania Enel pleacă din România. Italienii au semnat acordul cu grecii de la Public Power Corporation pentru preluarea tuturor activităţilor din ţara noastră.
Astfel, grecii vor plăti 1,26 de miliarde de euro, iar tranzacţia ar trebui să se finalizeze undeva spre toamna acestui an.
Totodată, tranzacţia face parte din Planul Strategic al Grupului, care vizează reducerea datoriilor şi concentrarea pe energiile verzi. Cei de la Enel spun că vor să se concentreze pe ţări cu un ritm de creștere ridicat.
Finalizarea tranzacţiei, aşteptată în trimestrul al treilea al acestui an, este supusă unor condiţii întâlnite în mod obişnuit în acest tip de acorduri, inclusiv permisiunea autorităţilor antitrust competente.
Public Power Corp (PPC) este cea mai mare companie de utilităţi din Grecia