Elveția - Ecuador 2-1 / Victorie în ultimul minut, șanse la ”optimi” pentru prima dată după 8 ani

Elveția a debutat cu un succes dramatic la CM din Brazilia, după ce a dispus de Ecuador cu 2-1, în ultimul minut: Enner Valencia a deschis scorul ('22), dar elevii lui Ottmar Hitzfeld s-au impus după reușitele lui Admir Mehmedi ('48) și Haris Seferović ('90+3). Elveția are în palmares 3 prezențe în ”sferturile” CM și alte două în ”optimi”, ultima oară în 2006.

Programul și rezultatele Campionatului Mondial

15 Iunie 2014, 18:23 (actualizat 15 Iunie 2014, 22:01) |
Elveția - Ecuador 2-1

Comentariul live text al meciului:

Fluier final. Elveţia învinge 2-1.

Min 90+3 GOOOL ELVEŢIA! Seferovic a înscris golul victoriei după o acţiune incredibilă pornită de la Behrami.

Min 85 - Ocazie mare Ecuador ! Benaglio a respins cu greu lovitura liberă executată de Arroyo.

Min 83 - Cartonaş galben Djourou.

Min 75 - Schimbare pentru Ecuador! Montero a fost înlocuit de Rojas.

Min 74 - Schimbare pentru Elveţia! Drmic a fost înlocuit de Seferovic.

Min 73 - Ocazie mare Ecuador! Enner Valencia nu a reusit să profite de o gafă în defensiva elveţienilor.

Min 72 - Ocazie Elveţia! Shaqiri a şutat slab din poziţie bună.

Min 69 - Prima schimbare pentru Ecuador! Caicedo a fost înlocuit de Arroyo.

Min 69 - Gol anulat Elveţia! Reuşita lui Drmic a fost anulată eronat pentru o poziţie de offside inexistentă

Min 65 - Ocazie Ecuador! Şutul lui Montero a fost respins în corner de Benaglio.

Min 58 - Ocazie mare Ecuador!  Enner Valencia a şutat puţin peste poartă.

Min 52 - Cartonaş galben pentru Paredes.

Min 50 - Ocazie Ecuador! Erazo a reluat cu capul pe lângă poartă.

Min 48 - Ocazie Elveţia! Inler a şutat pe lângă poartă.

Min 47 - GOOOL ELVEŢIA! Abia intrat pe teren, Mehmedi a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap.

Min 46 - Ocazie Elveţia! Lichesteiner a şutat puţin pe lângă.

A început repriza secundă. Schimbare la pauză pentru Elveţia. Mehmedi l-a înlocuit pe Stocker.

Final de primă repriză.

Min 43 - Ocazie Ecuador! Djourou a blocat şutul lui Montero.

Min 35 - Ocazie mare Elveţia! Dominguez a respins în corner şutul lui Inler.

Min 33 - Ocazie Elveţia! Lovitura de cap expediată de Behrami a fost respinsă de portarul Dominguez.

Min 22 - GOOOL ECUADOR! - Enner Valencia a deschis scorul cu o lovitură de cap.

Min 19 - Ocazie Elveţia! Dominguez a respins în corner şutul lui Rodriguez.

Min 15 - Ocazie Elveţia! Dominguez a reţinut şutul expediat de Shaqiri.

Min 12 - Ocazie Elveţia! Xhaka a şutat pe lângă poartă.

FLUIER DE START! Ecuador a avut lovitura de începere.

ELVEŢIA - Benaglio - Lichsteiner, Von Bergen, Djourou, Rodriguez - Behrami, Inler - Stocker, Shaqiri, Xhaka - Drmic

Antrenor : Ottmar Hitzfeld

ECUADOR - Dominguez - Paredes, Guagua, Erazo, Ayovi - A.Valencia, Noboa, Gruezo, Montero - Caicedo, E. Valencia

Antrenor : Reinaldo Rueda

Partida va fi arbitrată de o brigadă condusă la centru de Ravshan Irmatov, din Uzbekistan, asistat de Bakhadyr Kochkarov din Kyrgyzstan şi Abduxamidullo Rasulov din Uzbekistan. Al 4-lea oficial este norvegianul Svein Oddvar Moen.