TENIS DE MASĂ

Elisabeta Samara şi Daniela Dodean, campioane europene la dublu

Perechea Elisabeta Samara/Daniela Dodean a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de tenis de masă, după o finală de infarct contra maghiarelor Georgina Pota/Krisztina Toth,scor 4-3 (7-11, 8-11, 9-11, 11-7, 11-7, 21-19, 11-5).

20 Octombrie 2012, 21:59 (actualizat 20 Octombrie 2012, 23:00) |
Samara şi Dodean, la al doilea titlu european la dublu din carieră

Perechea Elisabeta Samara/Daniela Dodean a recucerit titlul european la tenis de masă după o pauză de trei ani, după ce au obţinut o victorie de senzaţie în finala de Herning (Danemarca), scor 4-3, în faţa unguroaicelor Georgina Pota/Krisztina Toth.

Româncele au fost conduse cu 3-0 după primele trei seturi (7-11, 8-11, 9-11), dar le-au câştigat spectaculos pe următoarele patru (11-7, 11-7, 21-19, 11-5) şi au răzbunat astfel eşecul din finala de anul trecut.

La finalul partidei, Elisabeta Samara a dezvăluit, pentru site-ul Federaţiei Europene, ce i-a spus coechipierei sale:

"Când eram conduse cu 3-0, i-am zis Danielei că avem şansa să facem o mare performanţă, ceea ce am şi făcut", a spus Samara.

La rândul său, Daniela Dodean, şi-a lăudat fără rezerve partenera:

"Cheia succesului nostru a fost Elisabeta. A fost maginifică. A fost învinsă la simplu şi ne-a adus până în semifinale. Mai ales în ultimul game, Elisabeta a fost cea care a controlat situaţia", a declarat şi Dodean pentru sursa citată.

Elisabeta Samara ocupă locul 23 în ierarhia mondială, respectiv 5 în cea europeană, în timp ce Daniela Dodean se află pe poziţia 35 în topul Federaţiei Internaţionale de Tenis de Masă, respectiv pe 9 în cel al Federaţiei Europene.

România şi-a asigurat două medalii la Campionatele Europene, Adrian Crişan fiind calificat în semifinale la simplu masculin. Adrian Crişan aduce astfel României prima medalie la simplu masculin după argintul luat în 1960 de Radu Negulescu, la Campionatele Europene de la Zagreb.