Elevii români au obţinut şase medalii la Olimpiada Internaţională de Matematică din Japonia

Lotul României a ocupat locul întâi între ţările din Europa şi locul patru în clasamentul pe naţiuni, obţinând şase medalii la Olimpiada Internaţională de Matematică din Chiba, Japonia

12 Iulie 2023, 12:49 (actualizat 12 Iulie 2023, 13:55) Știrile TVR |
Elevii români au obţinut şase medalii la Olimpiada Internaţională de Matematică din Japonia

"Cinci medalii de aur, o medalie de argint şi un total de 208 puncte clasează România pe cea mai bună poziţie din ultimii 24 de ani, fiind depăşită doar de China, Statele Unite ale Americii şi Coreea", informează Ministerul Educaţiei.

Au obţinut medalii de aur elevii David-Andrei Anghel, Andrei Moldovan, Robert Dragomirescu, Pavel Ciurea, toţi de la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti şi Andrei Chiriţă de la Colegiul Naţional de Informatică ''Tudor Vianu'' Bucureşti.

Medalia de argint a fost obţinută de Radu Lecoiu de la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti.

Delegaţia României a fost coordonată de conf. univ. dr. Cătălin-Liviu Gherghe, de la Facultatea de Matematică şi Informatică a Universităţii din Bucureşti, şi însoţită de lect. dr. Mihai Chiş, de la Facultatea de Matematică şi Informatică a Universităţii de Vest din Timişoara, de Lucian Ţurea, Facultatea de Matematică şi Informatică a Universităţii din Bucureşti, şi de Ana Naghi, observator din partea Ministerului Educaţiei.

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN CRAWL
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 2°C 4°C
IASI 1°C 2°C
CLUJ 3°C 3°C
CONSTANTA 6°C 4°C
CRAIOVA 3°C 5°C
BRASOV 3°C 2°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI