Eduard Novak a cucerit trei medalii la Campionatele Mondiale de paraciclism din Canada

Eduard Novak a încheiat  Campionatele Mondiale de paraciclism pe velodrom de la Milton (Canada) cu trei medalii, ultima fiind bronzul în proba de omnium, obținut duminică.

03 Februarie 2020, 10:02 (actualizat 03 Februarie 2020, 10:05) |
Eduard Novak

Ultima probă de la Mondialele pe velodrom a fost și cea mai grea: 15 km împărțiți în 60 de tururi. Slovacul Meteleka a condus în mare parte cursa, dar Novak a ținut aproape și s-a păstrat în grupul fruntaș. La sprintul final, harghiteanul a încercat să facă față adversarilor și în final s-a mulțumit cu locul patru.

Punctele acumulate la scratch l-au adus pe Novak pe locul trei la generalul probei de omnium, după Metelka și Macom, trecându-și în palmares o nouă medalie de bronz.

Eduard Novak (43 ani), multiplu medaliat mondial şi european la paraciclism, a mai obţinut o medalie de bronz joi în proba de contratimp 1 km la categoria C4, şi una de argint sâmbătă în proba de urmărire individuală 4 km.

Românul a încheiat competiția cu trei medalii, una de argint și două de bronz, un succes de moral înaintea Jocurilor Paralimpice din vară.