LONDRA 2012

Echipa feminină de spadă, eliminată din sferturi

Echipa feminină de spadă a fost eliminată, sâmbătă, din sferturile de finală la Jocurile Olimpice de la Londra. Ana Maria Brânză, Anca Măroiu şi Simona Gherman nu au prins podiumul olimpic nici la întrecerea individuală.

04 August 2012, 07:56 (actualizat 04 August 2012, 23:16) | TVRinfo.ro |
România a câştigat opt medalii după nouă zile de concurs
Clasamentul pe medalii în seara zilei de 3 august

ACTUALIZARE 18.01 Echipa feminină de spadă a României, dublă campioană mondială şi cvadruplă campioană europeană, s-a clasat pe locul 6 la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce a fost învinsă de Germania, cu scorul de 45-36, sâmbătă, într-un meci de clasament, informează Agerpres.

ACTUALIZARE 15.47: Sportiva Cristina Casandra a ratat calificarea în finala probei de 3.000 de metri obstacole, din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Londra.

Casandra a ocupat locul 13 în seria a doua, cu timpul de 9:58.83

ACTUALIZARE 15.09: Echipa feminină de spadă a României, formată din Ana Maria Brânză, Simona Gherman, Anca Măroiu şi Loredana Iordăchioiu, rezervă, a învins Italia, scor 45-38, şi va lupta pentru locul cinci cu Germania, care a trecut de Ucraina, scor 45-36, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Întâlnirea România - Germania, pentru locul cinci, se va disputa în jurul orei 17.00.

ACTUALIZARE 14.49Sportiva Ancuţa Bobocel a ratat calificarea în finala probei de 3.000 de metri obstacole, din cadrul concursului de atletism de la Jocurile Olimpice de la Londra.

Bobocel a ocupat locul 6 în seria a treia, cu timpul de 9:31.06.

ACTUALIZARE 13.38: Naţionala de polo a României a fost învinsă, sâmbătă, de reprezentativa Muntenegrului, scor 12-8 (3-1, 2-1, 3-2, 4-4), în penultima partidă din grupa B, la Jocurile Olimpice de la Londra.

ACTUALIZARE 13.34: Echipa feminină de spadă a României, formată din Ana Maria Brânză, Simona Gherman, Anca Măroiu şi Loredana Iordăchioiu, rezervă, a fost eliminată, sâmbătă, în sferturile de finală, la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce a fost învinsă de Coreea de Sud, scor 45-38.

ACTUALIZARE 12.47: Echipajul masculin al României de 4 rame fără cârmaci s-a clasat, sâmbătă, pe locul 6, în finala B a probei, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Echipajul României, format din sportivii Marius Vasile Cozmiuc, Florin Curuea, George Palamariu şi Cristi Ilie Pîrghie, a luat startul în fnala B, pe culoarul doi, alături de Serbia, Canada, Belarus, Italia şi Noua Zeelandă.

Delagaţia României la Jocurile Olimpice de la Londra a bifat a şaptea medalie, vineri seara, când echipa masculină de sabie a mers neînvinsă până în finală, adjudecându-şi astfel argintul.

Sâmbătă, Ana Maria Brânză şi colegele sale pot să încerce să depăşească performanţa elevilor lui Mihai Covaliu şi să concureze pentru aurul probei de spadă, faza pe echipe.

Programul complet al zilei de sâmbătă, potrivit site-ului Comitetului Olimpic şi Sportiv Român:

Ora 11.00

Scrima (ExCeL - South Arena 1):  Spadă echipe (feminin) - Ana Maria Brânză, Anca Măroiu, Simona Cristina Gherman

Calificări – Finala (ora 20.00)

Ora 12.00

Polo (Olympic Park – Water Polo Arena):  Romania – Muntenegru, în Grupa B

Ora 13.30

Canotaj (Eton Dorney):  Patru rame fără cârmaci (masculin), Finala B - Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea

Ora 13.35

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium): Ancuţa Bobocel, Cristina Casandra – 3000 m obstacole (feminin) – calificări

Ora 21.30

Atletism (Olympic Park – Olympic Stadium):

Bianca Razor – 400 m (feminin) – semifinale (ora 22.05)

Clasamentul general în funcţie de valoarea şi numărul medaliilor obţinute de fiecare delegaţie prezentă la Jocurile Olimpice arăta, la finalul zilei de 3 august, în felul următor, potrivit BBC: