Echipa de handbal feminin a României încheie EURO 2022 cu o înfrângere: 28 – 32 cu Germania

Rezultat final România - Germania
16 noiembrie 2022, 18:23

Tricolorele, afectate de eşecul nemeritat de marţi, cu Muntenegru, au făcut un joc modest, într-un meci fără o miză prea mare, pierzând fără drept de apel în faţa Germaniei, cu care au încheiat la egalitate într-un test jucat înaintea turneului final, în Ungaria (29-29).

Totuşi, România a început bine, a condus cu 3-0, 4-1, 5-2 şi 6-3 (min. 8), dar a primit şapte goluri consecutive, Germania desprinzându-se la 10-6 (15). După ce a avut 16-12 pe tabelă, Germania a intrat la pauză cu un avans de două goluri, 16-14. În repriza secundă, echipa antrenată de Florentin Pera s-a apropiat la un gol, 16-17, dar nu a reuşit mai mult. Germania, în schimb, a condus şi la cinci goluri, 26-21, 27-22, impunându-se cu 32-28.

Pentru România au marcat Cristina Neagu 7 goluri, Sorina Grozav 6, Laura Pristăviţa 4, Alexandra Badea 4, Alexandra Dindiligan 3, Bianca Bazaliu 2, Crina Pintea 2.

Diana Ciucă (30,43%) şi Daciana Hosu (31,82%) au apărat fiecare câte 7 şuturi.

Golurile învingătoarelor au fost reuşite de Johanna Stockschlader 10, Alina Grijseels 8, Emily Boelk 7, Meike Schmelzer 2, Lisa Antl 2, Xenia Smits 1, Maren Weigel 1, Julia Maidhof 1.

Isabell Roch (SCM Râmnicu Vâlcea) a parat nu mai puţin de 13 aruncări (37,14%), iar Katharina Filter una (7 metri).

Meciul a fost arbitrat de ucrainencele Marina Duplii şi Olena Pobedrina, iar delegaţi EHF au fost Tatjana Medved (Serbia) şi Zuzana Fuleova (Slovacia).

După 28-29 cu Olanda, 21-35 cu Franţa, 31-23 cu Macedonia de Nord, toate în prima fază a grupelor, 28-27 cu Spania, 34-35 cu Muntenegru şi 28-32 cu Germania, în faza a doua a grupelor, România va încheia turneul final pe unul din locurile 11-2.

Sursa: Agerpres