BASCHET MASCULIN

Eșecuri pentru ”U” Cluj, Energia Rovinari și CSM Oradea în EuroChallenge

Toate echipele românești de baschet masculin care evoluează în grupele FIBA Eurochallenge au fost învinse marți seară.

Astfel, Universitatea Cluj a ratat în prelungiri victoria, pe teren propriu, în fața turcilor de la Trabzonspor Medical Park, Energia Rovinari a fost învinsă la o diferență de un singur punct, în Ungaria, de Ergis Körmend, iar CSM Oradea a fost surclasată, pe teren propriu, de Avtodor Saratov.

12 Noiembrie 2014, 01:37 |
FIBA EuroChallenge

”U” Cluj-Napoca a pierdut jocul de pe teren propriu, contra celor de la Trabzonspor Medical Park, în prelungiri, cu scorul de 80-81 (13-13, 27-18, 13-19, 17-20, 10-11). În primul meci, clujenii fuseseră învinși în Austria de Magnofit GK, scor 77-84.

Marcatori: Curtis Millage (21 p, 6 rec, 1 pd), Darius Hargrove (19 p, 3 rec, 3 pd), Mihai Silvășan (16 p, 4 pd), Rareș Mandache (12 p, 4 rec, 1 pd), Sean Barnette (6 p, 9 rec, 2 pd), Boris Lalovic (2 p, 2 rec, 2 pd), Cătălin Baciu (2 p, 3 rec, 1 pd), Teodor Jucan (2 p, 1 rec, 1 pd).

În celălalt meci al grupei F, Magnofit Gussing Knights a dispus în deplasare de SE cu scorul de 80-70 (22-19, 15-12, 27-16, 16-23).

• 16 decembrie: Atomerömü SE Paks - ”U” Cluj

Deținătoarea Cupei României, Energia Rovinari, a pierdut la o diferență de un punct partida din deplasare cu Ergis Körmend, scor 77-76 (27-14, 24-27, 13-20, 13-15). În primul joc, Energia Rovinari a dispus de Tartu Rock, pe teren propriu, cu 74-56.

Marcatori: Cătălin Vlaicu (18 p, 5 rec), Porter Troupe (14 p, 3 rec, 2 pd), Michal Kremen (11 p, 6 rec, 3 pd), Louis Darby (8 p, 3 rec, 4 pd), Giordan Watson (7 p, 2 rec, 1 pd), Nemanja Milosevic (6 p, 2 rec), Larry Turner (5 p, 1 rec), Tal Karpelesz (4 p, 5 rec), Barîş Aktaş (3 p, 1 rec, 1 pd).

În celălalt meci al grupei B, Tartu Rock a învins pe teren propriu echipa Lukoil Academic Sofia cu scorul de 71-59 (15-13, 16-9, 20-10, 20-27).

• 16 decembrie: Academic Sofia - Energia Rovinari

Nu în ultimul rând, CSM Oradea nu a avut nicio șansă în fața grupării Avtodor Saratov, astfel că gruparea rusă s-a impus clar, cu scorul de 101-74 (25-16, 24-14, 27-21, 25-23). În primul joc, CSM Oradea fusese învinsă în Kazahstan de BC Astana cu 64-80.

Marcatori: Daniel Dillon (23 p, 6 rec, 2 pd), Ante Krapic (12 p,  rec, 1 pd), Radovan Markovic (12 p, 1 rec, 1 pd), Marcus Hatten (12 p, 3 rec), Vujadin Subotic (7 , 5 rec, 2 pd), Mladen Pantic (6 p, 6 rec, 2 pd), Adrian Guțoaia (2 p, 3 rec).

În celălalt meci al grupei, BC Astana a învins în prelungiri, în deplasare, formația Tofas SC, scor 106-102 (13-25, 26-22,  23-24, 31-22, 13-9).