Artistul britanic James Blunt a vrut să-i cunoască pe militarii români răniţi în teatrele de război și s-a întâlnit cu unii dintre aceștia în culise, după ce a susținut un recital la Festivalul Internațional Cerbul de Aur, de la Brașov.
Mii de spectatori au cântat și au dansat la recitalul lui James Blunt din Piața Sfatului.
După show, artistul a fost aşteptat în culise de un grup de militari români de la Invictus, răniți în teatrele de operațiuni din Irak și Afganistan: Ionuț Butoi, Nicolae Grigore și Dumitru Paraschiva.
Militarii au fost impresionați de bucuria și căldura cu care i-a întâmpinat artistul britanic.
Pentru Ionuț Butoi a fost chiar ziua în care s-au împlinit 10 ani de când a fost rănit grav în Afganistan și a rămas în scaunul cu rotile.
Toți au avut puterea să ia viața de la capăt. Și au reușit performanțe sportive remarcabile la Jocurile Invictus.
TVR va fi și anul acesta alături de echipa eroilor României, la Sydney.
James Blunt a fost şi el militar înainte de a începe cariera muzicală şi a avut misiuni inclusiv în războiul din Kosovo.