»

După ce a triumfat la Madrid, Simona Halep e la un pas să cucerească Roma

La vita e bella !" „Mănânc ciocolată şi mă simt excelent!" - exultă Simona Halep, după calificarea în finala "Internaţionalelor" Italiei. În ultimul act, Halep o va întâlni pe ucraineanca Svitolina şi are şansa de a redeveni numărul 3 modial.

21 Mai 2017, 13:56 (actualizat 21 Mai 2017, 14:06) |
Încă o finală câștigată de Simona Halep

Egalată după ce a avut 2-0, Halep a anulat 3 şanse de break ale lui Kiki Bertens, cu 5 puncte consecutiv câştigate ca să conducă cu 5-3.

Cinci mingi de set a ratat Halep înainte să ia manşa de început, după ce olandeza a făcut 5-5.

Cu şase ghemuri luate la rând, Halep s-a desprins la 4-0 şi, după ce Kiki Bertens şi-a păstrat singurul serviciu din setul secund, s-a calificat, pentru prima dată din 2013, în a doua finală în 2 săptămâni succesive.

SIMONA HALEP: „Am încercat să o mişc cât de mult am putut şi, ce să zic, să fiu acolo, să alerg bine şi am făcut, am alergat foarte bine azi".

Cu al zecelea meci câştigat consecutiv, Halep mai are cinci partide ca să-şi egaleze recordul absolut, stabilit în 2015, având şansa de a redeveni numărul 3 mondial.