Dublul Florin Mergea/Philipp Marx a pierdut a treia finală a anului, în Guadelupa

Perechea formată din tenismanul român Florin Mergea şi germanul Philipp Marx a pierdut finala turneului de la Le Gosier (Guadelupa), scor 1-6, 2-6, în faţa perecheii Dudi Sela/Jimmy Wang.

Sâmbătă, preşedinele Federaţiei Române de Tenis a anunţat că Florin Mergea a refuzat convocarea la meciul de Cupa Davis, cu Olanda.

31 Martie 2013, 23:37 (actualizat 31 Martie 2013, 23:41) |
Florin Mergea şi Philipp Marx

A 92-a pereche din ierarhia ATP, Florin Mergea/Philipp Marx (România/Germania) a fost învinsă fără drept de apel în ultimul act al turneului de la Le Gosier (Guadelupa) de dublul Dudi Sela/Jimmy Wang (Israel/Tapei), scor 1-6, 2-6, în doar 45 de minute.

Învingătorii au fost premiaţi cu 110 puncte ATP şi 6.200 de dolari,  în timp ce finaliştii au primit 65 de puncte ATP şi 3.600 de dolari.

Aceasta a fost cel de-al treilea trofeu ratat de Mergea (locul 76 ATP la dublu) şi Marx (poziţia 75 mondială, la dublu) în acest an, după cele de la Rimouski (Canada) şi de la Cherbourg (Franţa). De menţionat că românul de 28 de ani se impusese la Cherbourg în 2008, alături de Horia Tecău.

Cuplul româno-german a reuşit, totuşi, să câştige un turneu futures în 2013, Germany 2, la mijlocul lunii ianuarie. În 2012, Mergea şi Marx au câştigat două turnee challenger, la Como (Italia) şi la Rennes (Franţa).