GIMNASTICĂ AEROBICĂ

Două medalii de aur şi trei de argint, pentru România, la Jocurile Mondiale de la Cali

România a cucerit cinci medalii la Jocurile Mondiale de la Cali (Columbia), toate în concursul de gimnastică aerobică, două medalii de aur şi trei de argint.

05 August 2013, 01:34 |
Corina Constantin

Astfel, Corina Constantin a câştigat aurul la individual feminin, cu 21,450 puncte, devansându-le în finală pe Sara Moreno (Spania), 21,400 p, şi Liubov Gazov (Austria), 21,100 p.

Cele mai importante rezultate de până acum ale constănţencei care va împlini 22 de ani în data de 12 noiembrie erau reprezentate de două medalii de aur, la etapa de Cupă Mondială din 2012, de la Liberec, la individual, respectiv o medalie de aur în proba de trio, la etapa de Cupă Mondială de la Ponta Delgada, din acest an.

A doua medalie de aur la Jocurile Mondiale de la Cali a fost cucerită la perechi, de Bianca Becze şi Marius Petruşe, cu 20,450 puncte, la egalitate cu Spania şi Franţa.

O medalie de argint a fost adjudecată în proba de trio, de Anca Surdu, Corina Constantin şi Andreea Bogati, cu 21,355 p, devansate doar de chinezi (21,850 p), la grup (Bianca Becze, Anca Surdu, Cristina Deac, Corina Constantin, Andreea Bogati), cu 20,883 puncte, după China (20,950 p), şi de dans aerobic (Bianca Becze, Dacian Barna, Anca Surdu, Diana Deac, Marius Petruşe, Andreea Bogati, Cristian Iordan, Marius Gavriloaie), 19,000 p, din nou în urma Chinei (19,200 p).

Dacă tricolorii au încheiat pe primul loc concursul de gimnastică aerobică, din punct de vedere al numărului medaliilor obţinute (înaintea Chinei, care a obţinut patru medalii de aur, şi a Franţei, care şi-a adjudecat 2 medalii de aur şi 2 de bronz), în clasamentul general pe medalii, România s-a clasat pe locul 21. Primele trei locuri au fost ocupate de Italia (18 medalii de aur, 12 de argint şi 18 de bronz), Rusia (17-23-13) şi Franţa (16-11-13).